Wojtasiak oświadczył na konferencji prasowej, że nigdy nie był świadomym i tajnym współpracownikiem organów bezpieczeństwa PRL.
Uznał, że nazwanie go agentem SB narusza jego dobra osobiste i zdecydował się wystąpić na drogę sądową przeciwko politykowi PiS z Poznania Zbigniewowi Czerwińskiemu, a także przeciw dziennikarzowi Krzysztofowi Kaźmierczakowi.
Kaźmierczak opisał problemy lustracyjne wicemarszałka w gazecie "Polska" i zacytował opinie Czerwińskiego na temat agenturalnej działalności Wojtasiaka.
"Oba pozwy cywilne i wniosek o autolustrację zostaną złożone do końca tego tygodnia" - zadeklarował Wojtasiak.
W miniony wtorek IPN uzupełnił swoje katalogi o samorządowców, w tym m.in. o 105 prezydentów miast, 80 osób pełniących funkcje członków zarządów województw oraz o 323 burmistrzów i o cztery osoby pełniące inne funkcje publiczne.
W opublikowanym uzupełnieniu katalogu znalazło się dwóch członków zarządu województwa Wielkopolskiego. Oprócz Wojtasiaka, był także wicemarszałek Wojciech Jankowiak z PSL.
Według danych IPN, Wojtasiak został zarejestrowany jako TW "Rubin" w 1982 roku, podczas odbywania zasadniczej służby wojskowej. W 1984 roku miał być wyrejestrowany z ewidencji operacyjnej z powodu przejścia do rezerwy.
Jak poinformowała rzeczniczka marszałka wielkopolskiego Anna Parzyńska-Paschke, marszałek Marek Woźniak (PO) nie będzie podejmował jakichkolwiek decyzji dotyczących zastępców, dopóki sprawa nie zostanie całkowicie wyjaśniona.ND, PAP