W czwartek za uchwałą w sprawie rozszerzenia ulgi głosowało 46 radnych, nikt nie był przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Obecnie z ulgi tej korzysta 567 rodzin wielodzietnych. Zwiększenie liczby osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów zmniejszy wpływy z tytułu sprzedaży biletów komunikacji miejskiej o około 3 mln złotych.
Jak wskazano w uzasadnieniu uchwały, badania społeczne wykazują, że powiększenie rodziny już o trzecie i następne dziecko znacząco obniża dochody rodziny.
"Wskazane jest objęcie ulgą komunikacyjną rodzin wielodzietnych z czwórką dzieci i więcej. Sytuacja materialna warszawskich rodzin wielodzietnych nie jest zadowalająca. Z systemu świadczeń rodzinnych korzysta około 25 proc. wszystkich warszawskich rodzin wielodzietnych" - podkreślono.
Dowód uprawnień do bezpłatnych przejazdów, w formie imiennej karty, wydaje Zarząd Transportu Miejskiego po przedłożeniu dowodów stwierdzających spełnienie warunków uprawniających do ulg.
Do bezpłatnych przejazdów uprawnieni są m.in.: uczestnicy Powstania Warszawskiego odznaczeni Warszawskim Krzyżem Powstańczym, osoby urodzone w środkach komunikacji miejskiej, dzieci do czasu objęcia obowiązkiem szkolnym, dzieci dotknięte inwalidztwem lub niepełnosprawnością, ociemniali, upośledzeni umysłowo, honorowi dawcy krwi oraz osoby, które ukończyły 70 lat.pap, em