Nowelizacja ustawy prawo o adwokaturze w formie, przyjętej w grudniu, przewiduje m.in. egzamin zawodowy wyłącznie w formie pisemnej oraz poszerzenie grupy uprawnionych do wpisu na listy adwokackie. O wprowadzenie poprawek do tej nowelizacji apelowały samorządy adwokatów i radców prawnych.
Egzamin zawodowy adwokatów i radców prawnych - zgodnie z poprawką przyjętą przez Senat - ma składać się z pięciu części pisemnych i jednej ustnej. Senatorowie nie poparli poprawki, zgodnie z którą egzamin ten miałby być nagrywany.
Senatorowie skrócili z trzech do dwóch lat wymóg stażu pracy przy ubieganiu się przez adwokatów i radców prawnych o wpis na listę notariuszy. Nie zgodzili się natomiast, by w tym przypadku staż pracy nie był konieczny.
Wprowadzono także zakaz pełnienia funkcji adwokackich przez osobę, której "małżonek pełni funkcje w organach dochodzeniowo-śledczych w okręgu izby adwokackiej".
Nowelizacja ustawy prawo o adwokaturze dotyczy egzaminów wstępnych na aplikacje: radcowską, adwokacką i notarialną, egzaminów zawodowych kończących tę aplikację oraz poszerzenia grupy uprawnionych do wpisu na listy adwokackie.
Na taką listę będą mogły zostać wpisane osoby, które przez trzy lata pełniły funkcje: asesora sądowego, asesora prokuratorskiego, referendarza sądowego, starszego referendarza sądowego, aplikanta sądowego, aplikanta prokuratorskiego, asystenta sędziego czy osoby wykonującej pracę w kancelarii prawnej.
Dotyczy to także prokuratorów (jeżeli mają co najmniej cztery lata praktyki), radców prawnych (z 3,5-letnią praktyką) i sędziów (sześć lat praktyki).
Nowelizacja przewiduje także, by na listę adwokacką mogli być wpisywani doktorzy nauk prawnych, którzy przez co najmniej trzy lata świadczyli pomoc prawną.
Aby zdać egzamin wstępny na aplikację, trzeba będzie zaliczyć 66,66 proc. testu - czyli poprawnie odpowiedzieć na 100 pytań. Dotychczas należało udzielić prawidłowej odpowiedzi na 76 proc. testu (190 pytań).
Zawarte w nowelizacji regulacje dotyczą także egzaminów zawodowych, kończących aplikację. Przewidują one, że egzamin ma składać się z testu, zawierającego 100 pytań oraz zadań do rozwiązania ocenianych w skali 2-6. Aby go zaliczyć, trzeba otrzymać - jak przewiduje projekt - 60 proc. z testu oraz otrzymać pozytywną ocenę z zadań.
Teraz ustawa z poprawkami Senatu trafi do Sejmu.ND, PAP