Jak czytamy w komunikacie resortu przekazanym PAP w piątek, w przypadku uczniów pełnoletnich propozycja zmian polega na tym, że to oni sami mają zgłaszać dyrektorowi szkoły swój ewentualny sprzeciw. Podobnie jak w przypadku uczniów niepełnoletnich, sprzeciw ma mieć formę pisemną.
MEN zastrzega, że w resorcie wciąż trwają prace nad rozporządzeniem dotyczącym nauczania o życiu seksualnym człowieka, nie opracowano jeszcze ostatecznej wersji rozporządzenia.
"Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie respektować zapisane w art. 53 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej prawo rodziców do zapewnienia swoim dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie z ich przekonaniami" - podkreślono w komunikacie.
Czytamy w nim także, że przygotowywana zmiana spowodowana jest dostosowaniem przepisów do zmienionej podstawy programowej kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.
Obecnie zajęcia edukacyjne "Wychowanie do życia w rodzinie" odbywają się w V i VI klasie szkoły podstawowej, w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych w wymiarze 14 godzin (w tym po 5 godzin z podziałem na grupy dziewcząt i chłopców). W klasach V i VI szkół podstawowych oraz w szkołach ponadgimnazjalnych zajęcia są realizowane w ramach godzin do dyspozycji dyrektora szkoły, natomiast w gimnazjach stanowią jeden z trzech odrębnych modułów przedmiotu wiedza o społeczeństwie.
Udział uczniów w zajęciach nie jest obowiązkowy, zajęcia nie podlegają ocenie. O udziale w zajęciach uczniów niepełnoletnich decydują rodzice po uprzednim zapoznaniu się z programem; uczniowie pełnoletni decyzje podejmują samodzielnie.
W piątek "Dziennik" napisał, że MEN przygotowało założenia do nowego rozporządzenia dotyczącego wychowania seksualnego. Według "Dz", zgodnie z tym nowym rozporządzeniem wychowanie seksualne miałoby być obowiązkowe od piątej klasy szkoły podstawowej do końca szkoły ponadgimnazjalnej.
Z danych z Systemu Informacji Oświatowej (SIO) z marca 2008 roku wynika, że w zajęciach tych dotychczas brało udział ok. 76 proc. uczniów szkoły podstawowej, ok. 77 proc. uczniów gimnazjum, ok. 46 proc. uczniów zasadniczych szkół zawodowych, ok. 46 proc. uczniów liceów ogólnokształcących, 52 proc. uczniów liceów profilowanych i ok. 56 proc. uczniów techników.
Zajęcia "Wychowanie do życia w rodzinie" mogą być prowadzone przez osoby posiadające kwalifikacje do nauczania w danym typie szkoły oraz ukończone studia wyższe z zakresu nauk o rodzinie albo studia podyplomowe lub kursy kwalifikacyjne zgodne z treściami programowymi zajęć.
Z danych SIO (stan na wrzesień 2007 r.) wynika, że w Polsce było ok. 10,2 tys. nauczycieli realizujących zajęcia edukacyjne "Wychowanie do życia w rodzinie".
pap, keb