W piśmie do Grzymowicza politycy lokalnej PO Tomasz Głażewski i Jan Tandyrak (szef klubu radnych Platformy) napisali: "nie widzimy możliwości wspierania Pańskich poczynań i brania za nie odpowiedzialności jako koalicjant". Zapewnili jednocześnie, że będą popierać działania prezydenta Olsztyna "korzystne dla mieszkańców miasta".
Olsztyńska PO poinformowała, że przechodzi do opozycji tuż po ogłoszeniu wyników niedzielnych wyborów prezydenta miasta, w których Grzymowicz (kandydat PSL) pokonał kandydata Platformy Krzysztofa Krukowskiego.
Grzymowicz ocenił, że PO "popełnia kolejny błąd", odmawiając współpracy z nim. "Trochę jestem tym zaskoczony, bo od posłów PO poprzez posłów PSL docierały do mnie od kilku dni sygnały, że chcą, by moim zastępcą był Krzysztof Krukowski. Mimo to nie obrażam się na nikogo i liczę na konstruktywną współpracę z radnymi PO" - dodał.
Wiceszef klubu parlamentarnego PO Grzegorz Dolniak powiedział, że PO przeszła do opozycji w Olsztynie i nigdy nie było mowy, by mogła wyznaczyć kandydata na wiceprezydenta. Również szef klubu PSL Stanisław Żelichowski podkreśla: "Platforma powiedziała, że przechodzi do opozycji i przyjęliśmy to".
Ofertę wyznaczenia kandydata na wiceprezydenta Grzymowicz złożył po wyborach wszystkim, trzem klubom w radzie miasta, oprócz PO, także PiS i klubowi "Ponad podziałami".
Tylko PiS wyznaczył na wiceprezydenta szefa regionu tej partii Jerzego Szmita. Grzymowicz poinformował, że zaakceptuje tę kandydaturę.
Z kolei klub "Ponad podziałami", który wspierał Grzymowicza od początku kampanii, odpowiedział, że będzie to czynił nadal, ale bez stanowisk.
Grzymowicz powiedział, że oprócz Szmita będzie miał jeszcze jednego zastępcę, z którym właśnie prowadzi rozmowy. Nie ujawnił, kto to jest.
Grzymowicz zostanie zaprzysiężony na prezydenta Olsztyna w poniedziałek.
ND, PAP
Jak rozwiązać problem Olsztyna? - czytaj na Blogbox.com.pl