Nowak powiedział w TVN24, że kandydatura Cimoszewicza została zgłoszona w czwartek - tego dnia też upływał termin zgłaszania kandydatów na to stanowisko.
"To jest dowód na to, że koalicja rządząca potrafi się wznieść ponad polityczne podziały. Polska powinna dawać Europie to, co ma najlepszego, szeroką reprezentację biało-czerwonych" - dodał szef gabinetu politycznego premiera.
Nowak przekonywał, że trzeba wykorzystywać ludzi "kompetentnych i dobrych, a nie dlatego, że mają jakąś etykietę polityczną na czole". "Uznaliśmy, że premier Cimoszewicz ma większe szanse niż inny polski kandydat w tym starciu dlatego, że jest pewien układ sił w Radzie Europy, bo to decyduje o tym Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy" - mówił.
Nowak pytany, czy długo przekonywano Cimoszewicza, odparł: "Cimoszewicz jest bardzo odpowiedzialnym, dojrzałym i doświadczonym politykiem i wie, że to są ważne funkcje nie tylko dla niego, ale dla Polski".
Informację o kandydaturze Cimoszewicza podały piątkowa "Rzeczpospolita" i "Gazeta Wyborcza".
Wybory sekretarza generalnego Rady Europy odbędą się w czerwcu; prawo do zgłoszenia kandydata ma każde z 47 państw członkowskich. "Rz" informuje też, że do środy wpłynęły także dwa inne zgłoszenia z Norwegii i Belgii. Nowy sekretarz generalny RE rozpocznie urzędowanie 1 września 2009 roku, zastąpi obecnego Brytyjczyka Terry'ego Davisa.
W obecnej kadencji parlamentu Cimoszewicz jest senatorem niezależnym. Nie wykluczał startu w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, jeśli powstałaby jedna centrolewicowa lista, co jest coraz mniej prawdopodobne po tym, jak SLD postanowił startować w wyborach pod własnym szyldem, a SdPl, Partia Demokratyczna i Zieloni 2004 tworzą Porozumienie dla Przyszłości.
Cimoszewicz był wicepremierem, ministrem sprawiedliwości - prokuratorem generalnym w rządzie Waldemara Pawlaka (1993-1995) oraz ministrem spraw zagranicznych w rządzie Leszka Millera (2001- 2004). W latach 1996-1997 był premierem.
Mandat poselski sprawował w X, I, II, III i IV kadencji Sejmu. w tym czasie był też wicemarszałkiem Sejmu (II kadencja) i marszałkiem Sejmu (IV kadencja).
Rada Europy powstała w 1949 roku, skupia 47 państw. Status obserwatora mają: Japonia, Kanada, Meksyk, Stany Zjednoczone, Stolica Apostolska.
Celem Rady Europy jest przede wszystkim ochrona praw człowieka, demokracji parlamentarnej i rządów prawa. Od 1989 roku Rada Europy pomagała też krajom Europy Środkowej i Wschodniej w przeprowadzaniu i umacnianiu reform politycznych, prawnych i konstytucyjnych, wprowadzanych równolegle do reform gospodarczych.
ND, PAP