Zgodnie z ustawą o wyrobach medycznych, wprowadzenie do obrotu polega na pierwszym udostępnieniu - nieodpłatnie lub za odpłatą - w celu używania bądź dystrybucji. Dokonuje go wytwórca, bądź importer.
"Na dzień dzisiejszy nie będzie więc żadnego wycofywania termometrów rtęciowych z obrotu, bądź od użytkowników, np. z domów czy ze szpitali" - podkreśliła Kilkowska. Sama dyrektywa głosi zresztą, że ograniczenia tego nie powinno się stosować do urządzeń, które są już w użyciu. Ponadto, ograniczenie nie dotyczy termometrów i urządzeń starszych niż 50 lat.
"Przekazanie wyrobu między dystrybutorami również nie podlega tej dyrektywie, bo nie jest to już pierwsze wprowadzenie wyrobu" - powiedziała Kilkowska.
Według niej, termometry rtęciowe znikną z rynku wówczas, gdy skończą się ich zapasy w hurtowniach. Termometry rtęciowe mają być zastąpione elektronicznymi.
Według Kilkowskiej, do października 2009 roku Komisja Europejska ma przeprowadzić rozeznanie możliwości zastąpienia innych rtęciowych urządzeń pomiarowych stosowanych w służbie zdrowia, jak rtęciowe aparaty do mierzenia ciśnienia. Po 3 października 2009 KE będzie musiała zaproponować rozwiązania prawne tego problemu - możliwe z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia.pap, em