Jak wynika z badania ośrodka, oceny kierunku rozwoju sytuacji w Polsce zależą od wykształcenia i warunków materialnych respondentów. Pozytywne opinie przeważają wśród osób z wyższym wykształceniem, a także w grupie badanych dobrze oceniających swoje warunki życia.
CBOS sprawdził także, co Polacy myślą o sytuacji politycznej? Badania pokazały, że co drugi ankietowany ma negatywną opinię na ten temat, ponad jedna trzecia uważa, że polityczna sytuacja jest przeciętna, a co dziesiąty respondent jest z niej zadowolony.
Na odbiór życia politycznego mają wpływ preferencje partyjne ankietowanych. Zwolennicy Platformy Obywatelskiej przeważnie określają sytuację polityczną jako ani dobrą, ani złą, podczas gdy wyborcy PiS i SLD, a także osoby, które nie mają reprezentacji na scenie politycznej w większości określają ją negatywnie.
Przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji w kraju w najbliższym roku są podobne do tych w kwietniu, w których odnotowano mniejsza liczbę pesymistów. Obecnie stanowią oni ponad jedną czwartą badanych. Prawie połowa Polaków uważa, że w ciągu roku sytuacja się nie zmieni. Tylko co piąty badany spodziewa się, że będzie lepiej.
Badanie zrealizowano w dniach 7-13 maja.ek.pap