Obok kwestii związanych z unijnym szczytem i zabiegami dotyczącymi polskich kandydatów na unijne stanowiska - szefa PE i komisarza - prezydent i premiera mają też rozmawiać o konferencji klimatycznej w Kopenhadze i o europejskim nadzorze nad instytucjami finansowymi - zapowiedział Nowak, który był w środę gościem radia TOK FM.
Premier mówił w poniedziałek, że chce uzgodnić z prezydentem wspólną strategię dotyczącą zabiegów o stanowiska europejskie dla Polaków, m.in. o funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego dla Jerzego Buzka.
Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki powiedział w środę rano w radiowej Trójce, że "w sensie wpływu na rzeczywistość" przewodniczący Parlamentu Europejskiego "nie należy do najważniejszych pozycji w UE", a "wpływowy komisarz ma dużo większy wpływ na to, co naprawdę się dzieje". Kownacki przyznał jednocześnie, że - z punktu widzenia protokolarnego stanowiska - szef PE jest "jednym z najwyższych w systemie organizacji międzynarodowych".
Kownacki podkreślił jednocześnie, że prezydent udziela wsparcia kandydaturze Jerzego Buzka - odkąd została ona ogłoszona - we "wszelkich kontaktach międzynarodowych". Zapowiedział, że o Buzku będzie najprawdopodobniej mowa również w Serbii, gdzie Lech Kaczyński spotka się w piątek z prezydentami Europy Środkowej.
W poniedziałek Tusk mówił, że prezydent wielokrotnie deklarował, że jest gotów wesprzeć kandydaturę Buzka na stanowisko szefa PE. "Teraz będzie czas na czyny. Mam pewne propozycje dla prezydenta, żebyśmy mogli wspólnie zadziałać na rzecz naszych kandydatów" - oświadczył szef rządu.
Na rozpoczynającym się w czwartek szczycie przywódcy państw UE mają też m.in. potwierdzić "polityczną zgodę" na to, by Jose Manuel Barroso kierował Komisją Europejską również w przyszłej kadencji.
"Bez wątpienia pomoc pana prezydenta będzie potrzebna, by przekonać eurodeputowanych PiS-u, aby poparli również Barroso w Parlamencie Europejskim" - powiedział w środę Nowak.
Dodał, że nie zna dokładnie stanowiska europosłów Prawa i Sprawiedliwości ws. Barroso, ale "w interesie Polski jest taka solidarna decyzja w tej kwestii, a Jose Manuel Barroso jest dobrym szefem KE z punktu widzenia polskich interesów".
Nowak podkreślił też, że Rada Europejska będzie uzgadniać kwestie wspólnego mandatu, konferencję klimatyczną w Kopenhadze czy wspólnego europejskiego nadzoru finansowego nad różnymi instytucjami finansowymi.
"Pan prezydent zapewne ma jakieś swój pogląd w tej sprawie, a zgodnie z orzeczeniem TK rząd i premier będzie prezentował polskie stanowisko. Premier chce poznać opinię również pana prezydenta w tej sprawie" - powiedział Nowak.
Pytany, czy rozmowa prezydent i premiera będzie dotyczyć również kandydata na polskiego komisarza w UE, Nowak powiedział, że jego zdaniem taki temat również się pojawi.
Szef gabinetu politycznego premiera poinformował, że inicjatywa spotkania prezydenta z premiera wyszła od szefa rządu. Kownacki ocenił, że tę inicjatywę należy powitać z wielką radością, bo - jak mówił - dotychczas do takich spotkań dochodziło tylko z inicjatywy prezydenta.pap