RPO apelował o poprawę jakości stanowionego prawa. W ocenie RPO nadmiar regulacji prawnych jest często powiązany z niską jakością legislacyjną. Zdaniem Kochanowskiego reforma sądownictwa jest niemożliwa bez udziału środowisk sędziowskich i prokuratorskich.
Rzecznik wskazywał na przewlekłość postępowań przygotowawczych i sądowych oraz na nadmierne stosowanie tymczasowego aresztowania. Zaznaczył, że nadal większość spraw przeciwko Polsce, rozpatrywanych przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu dotyczy przewlekłości postępowania i zbyt długich aresztów tymczasowych.
W trakcie debaty Bożena Szydłowska (PO) przypominała, że w ubiegłym roku wpłynęło do RPO znacznie więcej skarg niż w latach minionych. Wskazywała na działania RPO na rzecz poszanowania praw człowieka. Beata Kempa (PiS) przypomniała, że RPO wysłał apel do chińskich władz w sprawie poszanowania praw człowieka w Tybecie; podobne wystąpienie skierował także do ambasadora Chin w Polsce.
Stanisław Rydzoń (Lewica) - pozytywnie oceniając całokształt działań Rzecznika - zwracał jednak uwagę, że RPO "zraził sobie" - jak mówił - grono sędziów Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego. Miał zastrzeżenia do przyznania nagrody Pawła Włodkowica amerykańskiemu prawnikowi Antoninowi Scalia, który - jak powiedział Rydzoń - ma przychylny stosunek do kary śmierci. RPO nie zgodził się z taką oceną.
W swojej informacji Rzecznik "poddaje pod rozwagę" ministrowi sprawiedliwości przeprowadzenie szkoleń dla sędziów, które miałyby dotyczyć uzasadniania postanowień dotyczących tymczasowego aresztowania.
Wskazuje także na przeludnienie zakładów karnych i aresztów śledczych, oraz fakt, że powierzchnia przypadająca na jednego więźnia wynosi mniej niż 3 m, gwarantowane przez międzynarodowe konwencje.
RPO apeluje też o przyspieszenie rozpatrywania spraw w sądach wieczysto-księgowych. "Mimo informatyzacji, w dalszym ciągu rozpatrzenie wniosku o dokonanie wpisu do księgi wieczystej trwa wiele miesięcy, w niektórych wypadkach prawie rok" - mówił.
Według rzecznika zdarzają się przypadki nieinformowania zatrzymanych przez policję o możliwości składania zażaleń i skarg. Apelował o podjęcie stosownych działań, w celu zapobieżenia tej sytuacji.
"Głębokie zaniepokojenie Rzecznika wywołuje możliwość inwigilowania przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego obywateli poprzez elektroniczną, grupową kontrolę ich korespondencji" - potwierdził RPO i zauważył, że "jest ona nie do pogodzenia z prawem jednostki do prywatności".
W listopadzie media podawały, że ABW wpływa na wyniki przetargów dla Poczty Polskiej, a przy wyborze urządzeń sortujących faworyzuje jedną z firm. Dzięki systemowi skanującemu do bazy danych ABW miały trafiać informacje o adresatach i nadawcach, a system miał umożliwiać nawet analizę grafologiczną pisma. ABW uznała te sugestie za "nieuprawnione".
RPO apeluje o poprawę opieki zdrowotnej dzieci i młodzieży, opieki nad kobietą w wieku rozrodczym, nad kobietą ciężarną i rodzącą oraz opieki nad noworodkiem.
W 2008 roku do biura RPO wpłynęło ponad 61 tys. listów, przyjętych zostało blisko 7 tys. interesantów i udzielono ponad 23 tys. porad telefonicznych.darpap