Rakoczy zastąpi na stanowisku szefa komisji unijnej swojego klubowego kolegę Andrzeja Grzyba, który w czerwcowych wyborach dostał się do Parlamentu Europejskiego. Wziątek z kolei zajmie miejsce po Januszu Zemke (Lewica), który także został europosłem.
Rakoczy zasiada w Sejmie po raz pierwszy; wcześniej nie należał do komisji ds. UE, przeniósł się do niej z komisji zdrowia pod koniec czerwca; obecnie szefuje też komisji ds. służb specjalnych (przewodniczący w tej komisji zmienia się rotacyjnie raz na pół roku).
Rakoczy ukończył wrocławską Akademię Rolniczą i podyplomowe studia w zakresie kierowania i zarządzania w administracji rządowej i samorządowej. Przed objęciem mandatu posła w 2007 był samorządowcem: przewodniczącym Rady Miejskiej w Kluczborku, Starostą Kluczborskim i wicemarszałkiem województwa opolskiego.
W latach 2004-2006 był członkiem Komitetu Regionów Europy w Brukseli, gdzie zasiadał w Komisji Rozwoju Regionalnego oraz Komisji Ochrony Środowiska.
Wziątek jest posłem już drugą kadencję. Dotychczas zasiadał w komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz komisji kultury i środków przekazu. Z wykształcenia jest magistrem wychowania obronnego. W przeszłości był burmistrzem Połczyna-Zdroju i wojewodą zachodniopomorskim.
ND, PAP