Jak powiedział poseł tej partii Dawid Jackiewicz, PiS chciałby się dowiedzieć, dlaczego ta kwota nie znalazła się w budżecie, tylko w nowelizacji i skąd ten wydatek akurat teraz, w czasie kryzysu.
Dodał, że na środowym posiedzeniu komisji skarbu wiceminister skarbu Joanna Schmid poinformowała, że docelowo na zakup nieruchomości pod ambasadę ma być przeznaczonych z budżetu prawie 21 mln zł. "Nie potrafiła jednak uzasadnić wysokości tego wydatku" - podkreślił Jackiewicz.
Schmid przyznała, że "w projekcie nowelizacji ustawy budżetowej na 2009 rok zostało ujęte nowe zadanie, realizowane przez Ministerstwo Skarbu Państwa".
"Chodzi o zakup nieruchomości z przeznaczeniem na ambasadę Kataru w Polsce. Na ten cel zostaną przeznaczone środki na 2009 rok w wysokości 7,3 mln zł. Po stronie dochodów widnieje kwota, która uwzględniając VAT, równoważy kwotę wydatków. Oznacza to, że transakcja jest neutralna z punktu widzenia budżetu i bezkosztowa" - podkreśliła wiceszefowa resortu skarbu.
Dodała, że nieruchomość zostanie odpłatnie przekazana administracji Kataru. Wyjaśniła, że władze Kataru zdecydowały w czerwcu 2007 roku o uruchomieniu placówki dyplomatycznej w Warszawie.
Przewodniczący sejmowej komisji skarbu Tadeusz Aziewicz (PO) ocenił, że decyzja o przekazaniu środków na zakup nieruchomości pod ambasadę to ustalenia rządu. "Minister skarbu będzie bezpośrednio właścicielem tego mienia" - dodał.
Aziewicz poinformował również, że sejmowa komisja skarbu odrzuciła w środę kandydaturę posła PiS Marka Suskiego na wiceprzewodniczącego komisji. Miał on zastąpić Jacka Kurskiego (PiS), który został europosłem. "W prezydium komisji skarbu PiS ma prawo do dwuosobowej reprezentacji. Oczekujemy, że pojawi się kandydatura poważna, która zapewni powagę prezydium komisji" - powiedział Aziewicz.
PiS chce zwołania w czwartek posiedzenia sejmowej komisji gospodarki, na którym wicepremier Waldemar Pawlak wyjaśniłby kwestie związane z kontraktem na dostawy gazu z Kataru i inwestycji tego kraju w polski przemysł stoczniowy.
Pod koniec czerwca w Katarze zawarta została umowa na dostawy skroplonego gazu LNG do Polski. Kontrakt podpisały katarski dostawca gazu LNG Qatargas oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Wcześniej minister skarbu Aleksander Grad poinformował, że katarski fundusz QInvest jest inwestorem w firmie Polskie Stocznie, która będzie właścicielem majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie.
ND, PAP