Od połowy lipca Związek Ukraińców w Polsce prowadzi w internecie protest przeciwko likwidacji "Telenowyn" i zachęca do podpisywania petycji w tej sprawie. Organizacja zarzuca władzom TVP, że decyzja o zdjęciu od sierpnia programu z anteny podjęta została "arbitralnie, bez konsultacji ze środowiskiem mniejszości ukraińskiej w Polsce".
Związek wskazuje też, że "decyzja ta stoi m.in. w sprzeczności z Ustawą o radiofonii i telewizji, której zapis jasno określa w art. 21 potrzebę +uwzględniania potrzeb mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym, w tym emitowanie programów informacyjnych w językach mniejszości narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym+".
Podobne argumenty podnosi Helsińska Fundacja Praw Człowieka. "Decyzja o zdjęciu +Telenowyn+ z anteny pozostaje w sprzeczności z obowiązującymi przepisami i zobowiązaniami międzynarodowymi" - napisała Fundacja w liście otwartym do p.o. prezesa TVP.
Oprócz ustawy o rtv Fundacja wskazuje m.in. na Europejską Konwencję o Ochronie Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz ustawę o mniejszościach narodowych i etnicznych i języku regionalnym, które zobowiązuje Polskę do wspierania tożsamości kulturowej mniejszości.
"Audycja telewizyjna o zasięgu ogólnopolskim jest jednym z najważniejszych środków, za pomocą którego rozproszeni po Polsce przedstawiciele mniejszości ukraińskiej mogą nie tylko pielęgnować swoją kulturę, ale także prezentować ją +większościowej+ części społeczeństwa" - podkreśla Fundacja.
Wskazuje też, że tego rodzaju programy "z natury swej niszowe i niekomercyjne nie mają swoich odpowiedników u nadawców prywatnych". "Trudno też oczekiwać, że audycja przygotowana dla mniejszości będzie miała taką samą oglądalność jak programy skierowane do szerokiego kręgu odbiorców" - stwierdza Fundacja, podkreślając przy tym, że zdumiewające są argumenty o niskiej oglądalności "Telenowyn", która miała być główną przesłanką likwidacji programu.
P.o. prezes TVP zapewnia z kolei, że likwidacja "Telenowyn" nie oznacza, iż TVP nie będzie wykonywała swoich ustawowych obowiązków. Według p.o. prezesa produkcja tego konkretnego magazynu była po prostu zbyt droga w stosunku do oglądalności.
"Nie będę komentował tej sprawy, bo musiałbym powtórzyć to, co wielokrotnie mówiłem - dopóki nie będzie więcej pieniędzy z abonamentu, w TVP będzie nacisk na racjonalizowanie produkcji" - powiedział w środę PAP Farfał.
Dodał, że "w TVP będzie program dla mniejszości narodowych, zamieszkujących na terenie naszego kraju i nikt nie będzie w tej sprawie dyskryminowany, ani uprzywilejowany".
"Nie będę jednak rozmawiał o konkretnych tytułach. Program będzie i tu TVP absolutnie będzie się trzymać zapisów Ustawy o radiofonii i telewizji" - powiedział.
"Telenowyny" ukazują się w TVP3 od 1995 r. Program poświęcony jest mniejszości ukraińskiej w Polsce. Ukazuje polityczne i kulturalne kontakty Polski i Ukrainy, ma też przybliżać widzom stosunki polsko-ukraińskie. Program nadawany jest po ukraińsku, a w dole ekranu ukazuje się pasek z polskimi napisami.
pap, keb