Po raz pierwszy Niemcy wraz z polskimi żołnierzami porządkowali cmentarz z okresu I wojny światowej jesienią 2007 r. w Poćwiardówce na terenie gm. Brzeziny. Udało się im wtedy odczytać 101 spośród 126 tablic znajdujących się na cmentarzu, na niektórych były nazwiska, na części informacja: "żołnierz nieznany". Reszta pozostała nieczytelna.
Rok temu odsłonili i ustawili ok. 300 nagrobków na kolejnym cmentarzu - w Pustułce. Teraz kontynuują na nim prace. Jak powiedział Michał Jagiełło z łódzkiego urzędu marszałkowskiego, żołnierze oczyszczą m.in. nietknięte od wielu lat fragmenty nekropolii, na której - według historyków - spoczywa prawdopodobnie ok. dziewięciu tysięcy żołnierzy, poległych pod Łodzią w 1914 r.
"W armii niemieckiej i rosyjskiej służyło wielu Polaków. W Pustułce na odsłoniętych nagrobkach można dostrzec wiele polskich nazwisk" - podkreślił Jagiełło.
Niemcy będą pracować na cmentarzu do 13 sierpnia. Sporządzą też listę nazwisk poległych. Porządki zakończą się złożeniem wieńców pod dwoma pomnikami i spotkaniem w nadleśnictwie Brzeziny.
Jak twierdzi Jagiełło, wiadomo już, że na terenie woj. łódzkiego znajduje się ponad 170 cmentarzy z okresu I wojny światowej, ale prawdopodobnie jest ich o wiele więcej. Niektórzy historycy szacują, że może być ich ponad 200.
Po wybuchu I wojny światowej Łódź i jej okolice stały się miejscem krwawej bitwy, znanej jako "operacja łódzka". Wojska niemieckie próbowały okrążyć wojska rosyjskie. Bitwa toczyła się od 11 listopada do 6 grudnia 1914 r. i jest uznawana przez historyków za najkrwawszą bitwę manewrową I wojny światowej. W czasie bitwy zginęło ponad 110 tys. Rosjan i 90 tys. Niemców. Statystycznie, w ciągu trzech tygodni trwania operacji, życie traciło dziennie 10 tys. żołnierzy.
pap, keb