TVP Parlament ma informować nie tylko o pracach Sejmu i Senatu, komisji sejmowych i senackich, ale też Parlamentu Europejskiego, Trybunału Konstytucyjnego czy Najwyższej Izby. TVP Parlament ma być kanałem satelitarnym, niekodowanym.
Jak informuje TVP, nowy kanał ma "ściśle współpracować" z Agencją Informacji TVP i "wykorzystywać jej potencjał technologiczny".
Decyzja o uruchomieniu TVP Parlament oznacza, że transmisje obrad Sejmu i Senatu znikną z ramówki TVP Info.
"Zarząd podjął dziś decyzję o skierowaniu wniosku koncesyjnego w sprawie TVP Parlament" - powiedział Farfał, dodając, że "politycy nie mają się czego obawiać" w związku z likwidacją transmisji w TVP Info.
"Jeśli KRRiT przyspieszy procedurę koncesyjną, to jesteśmy w stanie wystartować z TVP Parlament w ciągu kilku tygodni" - dodał.
Misja prze duże M
"Będzie to kanał ogólnie dostępny. Każdy, kto będzie chciał, będzie mógł go oglądać. To jest m.in. zobowiązanie wynikające z tego, co napisał rządowy zespół ds. cyfryzacji, postulując utworzenie przez telewizję publiczną takiego kanału. Wychodzimy naprzeciw tym postulatom" - podkreślił Farfał.
"TVP Parlament będzie dużo szerzej komentować i przedstawiać to, co się dzieje w polskim parlamencie, łącznie z komisjami sejmowymi, senackimi, Parlamentem Europejskim. To absolutnie będzie poszerzenie tej oferty, a nie jej zawężenie w stosunku do tego, co pokazuje obecnie TVP Info" - zapewnił p.o. prezes TVP.
Kto pokieruje?
"TVP Info będzie oczywiście relacjonować różnego rodzaju wydarzenia polityczne, dlatego że jest to kanał informacyjny, natomiast w dużo szerszym stopniu niż dotychczas będzie to pokazywał TVP Parlament" - dodał.
Farfał nie chce na razie zdradzić, kto pokieruje TVP Parlament. "Są pewne typy, ale ich nie zdradzę, bo nie rozmawiałem jeszcze z tymi osobami" - powiedział.
O likwidacji transmisji obrad parlamentu w TVP Info poinformował w czwartek Presserwis. Jak napisał w dniu posiedzeń sejmowych w TVP Info będą pojawiać się tylko "Flesze parlamentarne", czyli skróty najważniejszych wydarzeń.
Projekt utworzenia TVP Parlament pojawił się w TVP kilka lat temu, za prezesury Bronisława Wildsteina. Kolejny zarząd z Andrzejem Urbańskim na czele deklarował, że będzie ten projekt kontynuował. W lipcu 2007 r. szefem prac nad utworzeniem kanału został Sławomir Siwek (obecnie zawieszony członek zarządu).
Zmiany w transmitowaniu obrad parlamentu wprowadziło niedawno także Polskie Radio. Od sierpnia z eteru zniknęło Polskie Radio Parlament. Od tego momentu można go słuchać wyłącznie w internecie.
pap, keb