Abp Nossol, uznany teolog i orędownik pojednania polsko-niemieckiego, był ostatnim sprawującym urząd biskupem mianowanym przez Pawła VI, który sprawował urząd. W chwili mianowania 25 czerwca 1977 r. był najmłodszym biskupem diecezjalnym w Polsce (dwa miesiące po nominacji kończył 45 lat). 12 listopada 1999 r. papież Jan Paweł II wyniósł go do godności arcybiskupa. Przez wiele lat przewodniczył Komisji Episkopatu ds. Ekumenizmu (obecnie: Rada ds. Ekumenizmu), był członkiem Rady Stałej. W Watykanie był m.in. członkiem Sekretariatu ds. Niewierzących i Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Nadal prowadził działalność naukową.
Papież przyjął także rezygnację złożoną przez bp. Jana Bagińskiego, który był biskupem pomocniczym w Opolu od czerwca 1985 r. Został konsekrowany 15 sierpnia 1985 r. Nowego ordynariusza wspomagać będą pozostali dwaj biskupi pomocniczy: Jan Kopiec i Paweł Stobrawa.
Na nowego biskupa opolskiego papież Benedykt XVI mianował ks. dr. hab. Andrzeja Czaję. To kapłan diecezji opolskiej, doktor habilitowany teologii dogmatycznej, profesor KUL i Uniwersytetu Opolskiego. Pod kierunkiem swego dotychczasowego ordynariusza abp. Nossola przygotowywał pracę magisterską, biskup był też jednym z recenzentów jego pracy habilitacyjnej.
Andrzej Konrad Czaja urodził się 12 grudnia 1963 r. w Oleśnie na Górnym Śląsku. W 1982 r. wstąpił do Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego w Nysie. Święcenia kapłańskie z rąk bp. Jana Bagińskiego przyjął 11 czerwca 1988 r. w Kluczborku. Przez rok pracował jako wikary w parafii św. Józefa w Zabrzu, potem rozpoczął studia specjalistyczne na KUL. Wiosną 1994 r. obronił doktorat z teologii dogmatycznej pt. "Jedna Osoba w wielu osobach. Pneumatologiczna eklezjologia Heriberta Muehlena" i rozpoczął pracę na KUL jako asystent w I Katedrze Teologii Dogmatycznej, później także na Uniwersytecie Opolskim na Wydziale Teologicznym.
Rozprawę habilitacyjną przygotowywał m.in. w Ekumenicznym Instytucie Johanna Adama Moehlera w Padeborn, gdzie przebywał na dwuletnim stypendium (1996-98). Recenzentami pracy zatytułowanej "Credo in Spiritum Vivificantem. Pneumatologiczna interpretacja Kościoła jako komunii w posoborowej teologii niemieckiej" byli bp Stanisław Budzik (sekretarz Konferencji Episkopatu Polski) i abp Nossol. Kolokwium habilitacyjne odbyło się na KUL w 2003 r.
Rok później został kierownikiem Katedry Pneumatologii i Eklezjologii na Wydziale Teologii KUL, a także kierownikiem Katedry Zasad Ekumenizmu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego w Opolu. Od 2005 ma tytuł profesora KUL. Pełni także funkcję kuratora Katedry Teologii Rodziny KUL.
W latach 1999-2003 organizował Tygodnie Eklezjologiczne na KUL. Jest członkiem Rady Naukowej Laboratorium "Więzi". Wraz z Elżbietą Adamiak i Józefem Majewskim, ks. Czaja opracował podręcznik akademicki teologii dogmatycznej, który ukazał się w serii "Z muszelką" w Bibliotece "Więzi". Jest autorem szeregu prac teologicznych. Opracował też wiele haseł do "Leksykonu Duchowości Katolickiej" i "Leksykonu Teologii Fundamentalnej".
pap, keb