Od 20 lat niemal wszyscy Polacy niezmiennie deklarują się jako osoby wierzące. Odsetek osób, które odpowiadają pozytywnie na pytanie o wiarę w Boga wahał się w tym czasie od 93 do 97 procent - to wynik zestawienia comiesięcznych sondaży religijności Polaków prowadzonych przez CBOS w ciągu dwóch ostatnich dekad. Jednak tylko ok. 10 procent badanych deklarowało, że ich wiara jest głęboka.
Z badań CBOS wynika też, że w ciągu ostatnich 20 lat niemal nie zmieniło się zaangażowanie polskiego społeczeństwa w praktyki religijne. Średnio około połowy badanych przyznawało, że praktykuje co najmniej raz w tygodniu, niespełna jedna piąta - raz lub dwa razy w miesiącu, średnio co piąty respondent twierdziło, że uczestniczy w obrzędach religijnych kilka razy w roku, a co dziesiąty przyznawał, że w ogóle nie bierze w nich udziału.
Średnio 32 proc. ankietowanych deklarowało, że zdecydowanie czują się członkami swojej parafii. Z kolei 46 proc. badanych zdecydowanie nie czuło związku ze swoją parafią.
Ostatnie dwudziestolecie nie przyniosło też radykalnych zmian w deklaracjach wiary młodych Polaków. Według badań CBOS ciągle nieco ponad 90 proc. osób w wieku od 18 do 24 lat uznaje się za wierzące lub głęboko wierzące. Ośrodek badawczy podkreśla, że od początku lat dziewięćdziesiątych odsetek respondentów z tej grupy deklarujących się jako głęboko wierzący zmniejszył się niemal o połowę - z około 9 proc. do około 5 proc. Prawie nie zmieniła się w tym czasie liczba osób określających się jako niewierzący. Niezmiennie stanowią oni około 10 proc. badanych w wieku od 18 do 24 lat.PAP, arb