W 2003 roku burzę medialną wywołało złożenie, podczas prac sejmowej podkomisji, poprawki, która zmniejszyłaby miesięczny podatek od jednego automatu do gry z 200 do 50 euro. Jako że prace podkomisji nie były rejestrowane posłowie nie byli w stanie dociec, kto zgłosił poprawkę - Chlebowski, czy Błochowiak . Oboje w tej sprawie zaprzeczali, obciążając siebie nawzajem. Sporu nie rozstrzygnęła również "biała księga", którą w tej sprawie polecił opracować ówczesny marszałek Sejmu Marek Borowski.
Kto zgłosił poprawkę?
Błochowiak odpowiedzialnością za złożenie poprawki ponownie obciąża Chlebowskiego. Jak mówi, są na to dowody. - Są świadkowie, którzy zeznawali w prokuraturze, iż pamiętają, że poprawkę dotycząca obniżenia podatku od automatów o grach losowych i niskich wygranych zgłosił poseł Chlebowski. Na to jest także notatka Ministerstwa Finansów, w której trzech pracowników ministerstwa obecnych na posiedzeniu podkomisji zaświadcza, że poprawkę taką zgłosił poseł Chlebowski - twierdzi Błochowiak. Według niej, gdy wokół prac nad nowelizacją ustawy o grach rozpętała się burza medialna, polityk PO "wystraszył się trochę tych swoich działań" i wycofał się z poprawki. Chlebowski konsekwentnie zaprzecza oskarżeniom Błochowiak. - To jest nieprawdziwa informacja, a ja na tym etapie nie chcę się w ogóle wypowiadać - stwierdził.
PO lubi hazard
Błochowiak zarzuciła ponadto PO, że w czasie drugiego czytania projektu nowelizacji ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych jej posłowie zgłosili poprawkę, która obniżała podatek dla salonów gier. - Co to oznacza? 73 miliony ubytku dla budżetu państwa. I na to także są stenogramy i są notatki z Ministerstwa Finansów. A co mówił poseł Chlebowski w czasie debaty sejmowej o kasynach? Że oto wiedzie im się bardzo źle, że muszą płacić VAT i muszą do każdego zakupu, który czynią dodawać 22 procent - przypominała Błochowiak.
Afera hazardowaWedług materiałów zebranych przez CBA Mirosław Drzewiecki i Zbigniew Chlebowski mieli lobbować w sprawie nowelizacji tzw. ustawy hazardowej w interesie firm zajmujących się czerpaniem zysku z hazardu. O skreślenie z projektu zapisu o dopłatach, które miałby być nałożone na branżę hazardową mieli zabiegać u polityków PO biznesmeni z Dolnego Śląska: Ryszard Sobiesiak i Jan Kosek.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ: RAPORT O AFERZE HAZARDOWEJ
PAP, arb