Komorowski i asystent sekretarza obrony do spraw bezpieczeństwa międzynarodowego USA Alexander Vershbow przewodniczyli zakończonym w piątek dwudniowym rozmowom polsko-amerykańskiej grupy wysokiego szczebla do spraw obronnych.
"Dzisiejsze spotkanie miało miejsce w szczególnym momencie; ostatnio zostały złożone nowe propozycje przez prezydenta Baracka Obamę na temat polskiego miejsca w obronie antyrakietowej" - powiedział Komorowski dziennikarzom po rozmowach. Poinformował, że amerykańska delegacja przedstawiła "bardziej szczegółową informację na temat architektury europejskiej części tego nowego systemu".
Jak dodał, rozmowy dotyczyły także "tego, że w najbliższym czasie, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, na terytorium Polski będzie umiejscowiona w systemie rotacyjnym bateria Patriotów". Komorowski poinformował, że będzie ona uzbrojona i wyposażona w elementy umożliwiające integrację z polskim systemem obrony.
"Przedstawiliśmy kilka szczegółów dotyczących rotacji baterii rakiet Patriot w najbliższych latach, zgodnie z deklaracją z sierpnia 2008" - powiedział Vershbow.
Poinformował, że spotkanie służyło też przedstawieniu szczegółów nowego podejścia amerykańskiego rządu do obrony przeciwrakietowej. Podkreślił, że obecnie opracowywany system "jest bardziej efektywny wobec dzisiejszych zagrożeń i tych, które powstaną w kolejnych latach". "Jesteśmy bardzo zainteresowani możliwością, aby Polska była krajem-gospodarzem dla jednego z dwóch naziemnych zestawów SM-3" - powiedział Vershbow (SM-3 - rakiety krótkiego i średniego zasięgu, które mają wejść w skład europejskiej części tarczy antyrakietowej zamiast proponowanych poprzednio pocisków przechwytujących dalekiego zasięgu - PAP).
"Mamy nadzieję, że odpowiedź polskiego rządu będzie pozytywna, ponieważ jest to sposobność do wzmocnienia naszej wspólnej obrony, do wzmocnienia obrony wszystkich sojuszników z NATO. Ten system jest specjalnie opracowany, by chronić zarówno wszystkie siły NATO, jak i amerykańskie wojska i cywilów w Europie" - zapewnił Versbow.
Jak powiedział Komorowski, w przyszłym tygodniu odbędzie się 11. runda rozmów na temat umowy o statusie amerykańskich wojsk w Polsce - SOFA, "umowy, która jest niezbędna do realizacji wielu spośród przedsięwzięć, o których rozmawialiśmy".
Tematem rozmów były także prace nad nową koncepcją strategiczną NATO i operacja w Afganistanie. Vershbow podkreślał zaangażowanie i rolę Polski w siłach ISAF.
17 września prezydent Barack Obama zapowiedział zmianę koncepcji rozbudowy systemu obrony przeciwrakietowej. USA rezygnują z umieszczenia w Polsce stałej bazy 10 rakiet przechwytujących dalekiego zasięgu i umieszczenia naprowadzającego je radaru w Czechach. Zamiast tego obecna administracja amerykańska proponuje rozmieszczenie w Europie na ruchomych wyrzutniach lądowej wersji pocisków SM-3, rozlokowanych dotychczas na okrętach.
pap, keb