Podczas porannej mszy św. odprawionej przez prymasa w Kaplicy Cudownego Obrazu homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.
"Każda funkcja i każda godność ma swoje znaczenie i rolę, wyzwala też oczekiwania wobec niej, ale to osoba sprawująca urząd i funkcję jest najważniejsza i to ks. kard. Józefowi Glempowi chcemy podziękować za styl i sposób realizowanej służby biskupiej i prymasowskiej" - mówił abp Michalik. Dodał, że kard. Glemp wyszedł ze szkoły m.in. biskupów Józefa Sebastiana Pelczara, Józefa Bilczewskiego, Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, czy kard. Stefana Wyszyńskiego.
Abp Michalik podziękował też prymasowi za "twórczy udział" w pracach Konferencji Episkopatu, za przykład pracowitości i "gotowości usługiwania wszędzie i wszystkim, niezależnie od trudności i przeszkód". "Jest to posługiwanie ekumeniczne, niestrudzone, życzliwe, a przy tym pokornie otwarte w zatroskaniu o wiarę i ludzi, Kościół i ojczyznę" - wskazał.
Kardynał Józef Glemp, ówczesny biskup warmiński, został metropolitą warszawskim i gnieźnieńskim w lipcu 1981 r. Po reorganizacji struktur kościelnych w Polsce w 1992 r. pozostał metropolitą warszawskim, zachowując jednak godność prymasa Polski jako kustosz relikwii św. Wojciecha. Gdy 18 grudnia kardynał skończy 80 lat, tytuł prymasa przejmie metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński.
Glemp: przed wami walka o prawdęKard. Józef Glemp powiedział na Jasnej Górze, że wyzwaniem stojącym przed kolejnymi pokoleniami biskupów jest walka o wolność w prawdzie.
Trwające od poniedziałku w jasnogórskim sanktuarium rekolekcje i zebranie plenarne episkopatu są ostatnimi, w których kard. Glemp bierze udział jako urzędujący prymas. Podczas porannej mszy w Kaplicy Cudownego Obrazu podziękowania za 28-letnią posługę prymasowską złożyli mu polscy biskupi.
W odpowiedzi, prymas dziękował w imieniu "starszych biskupów, pokolenia, które odsuwa się, czyniąc miejsce następnemu". "Bóg zapłać za wszystkie słowa dobroci, za przymrużenie oka na wady, które są ludzkie i towarzyszą także i nam, starszym" - mówił wzruszony kard. Glemp. Przypominał, że jego pokolenie mogło czerpać z doświadczenia kapłanów, którzy przebyli obozy koncentracyjne, potem uczyło się katechizacji, m.in. przez udział w jubileuszu tysiąclecia chrztu Polski. Znakiem jego posługi stały się także nauczanie soboru watykańskiego drugiego oraz nauki Jana Pawła II.
"Dzisiaj, dziękując, wyrażamy ogromną radość, że widzimy biskupów młodszej generacji, wykształconych, gorliwych, czytających znaki czasu i pragnących dostosować duszpasterstwo. My walczyliśmy o wolność - wolność dla Kościoła, w świecie i ojczyźnie - wiedząc, że za wolnością Kościoła idzie wolność obywatelska" - wskazał prymas. "Dziś także wolność jest podstawową sprawą. Trzeba dziś walczyć o wolność w prawdzie, żeby zwalczyć swawolę, która jest zaprzeczeniem prawdziwej wolności i niesie krzywdy dla bliźnich. To nowy rozdział i nowe wyzwanie, ale jesteśmy ciągle pod spojrzeniem najlepszej z matek, naszej Jasnogórskiej Pani" - dodał.pap, keb