Po alkoholu czujemy "złudne ciepło"
Najczęściej ofiarą mrozów padają właśnie osoby bezdomne lub pijane. Alkohol - jak zaznaczają policjanci - daje bowiem złudne wrażenia ciepła. Tymczasem organizm zdecydowanie szybciej się wychładza. Także RCB zaapelowało w poniedziałek o zwracanie większej uwagi na osoby szczególnie narażone na skutki mrozu także np. osoby starsze.
W komunikacie przesłanym zwróciło też uwagę na inny istotny problem - ryzyko zatruć tlenkiem węgla oraz pożarów. "Większość takich tragicznych wypadków wynika z zaniedbań eksploatacyjnych w systemach wentylacyjnych i kominowych, prób ich 'uszczelniania' oraz wykorzystywania urządzeń grzewczych niezgodnie z ich przeznaczeniem i w sposób naruszający zasady bezpieczeństwa" - zaznaczono. Jak przypomniano, zimą zwiększa się również ryzyko wypadków i utonięć pod lodem. RCB zaapelowało więc o zdrowy rozsądek do rodziców, których dzieci mogą bawić się na zamarzniętych jeziorach, stawach lub rzekach, oraz do wędkarzy. "W okresie świątecznym rozpoczyna się wzmożony ruch turystyczny w górach. Także i tam czyhają liczne zagrożenia, związane z wychłodzeniem, wypadkami oraz ryzykiem wystąpienia lawin. Niezmiernie istotne jest zachowanie rozsądku ale także właściwe przygotowanie sprzętowe i ocena własnych umiejętności" - zaznaczono.
Jak dodano, jeśli dojdzie do wypadku warto dzwonić pod telefony alarmowe 112, 998, 999, 997 a także do służb TOPR i GOPR - 603100100.PAP, dar