W styczniu ma się zacząć montowanie w katedrze we Fromborku nagrobka Kopernika. Będzie on z czarnego granitu - jego powierzchnia ma przypominać przestrzeń wszechświata, a Słońce i planety zostaną wykonane z mosiądzu. Autorzy projektu tj. Polsko-Belgijska Pracownia Architektury z Warszawy określili nagrobek jako "ekspresyjną rzeźbiarską formę komentarza dla (...) teorii układu heliocentrycznego". Całość będzie miała 3,8 metra wysokości oraz 80 cm szerokości i będzie wkomponowana w filar przy ołtarzu św. Krzyża. "Nagrobek będzie ważył ok. 2 ton, dlatego zamontowanie go poprzedzamy wieloma konsultacjami i ekspertyzami. Chodzi nam o to, by nie naruszyć konstrukcji katedry, musi on zostać tak postawiony, by nie zagrażał ani filarowi, ani nie powodował osuwania się ziemi pod posadzką. To nie jest prosta sprawa" - powiedział bp Jezierski.
Biskup pytany o scenariusz uroczystości pogrzebowych Kopernika powiedział, że jest zbyt wcześnie, by o nich mówić. Biskup dodał jedynie, że kurii "nie zależy na tłumach z całego świata i rozgłosie". Nie ujawnił także nazwisk gości, których kuria chce zaprosić na uroczystości. "Krótko przed uroczystościami pogrzebowymi odbędzie się sympozjum naukowe nt. 750-lecia kurii, ale o Koperniku raczej mowy na nim nie będzie" - powiedział bp Jezierski.
Pogrzeb szczątków Kopernika do celów promocyjnych zamierza za to wykorzystać olsztyński Urząd Marszałkowski. "Mamy nadzieję przy tej okazji zwrócić uwagę na gminy leżące nad Zalewem Wiślanym i dlatego planujemy w okresie związanym z pogrzebem szczątków Kopernika cykl imprez np. w Braniewie, czy sympozjum w Elblągu" - powiedział Robert Szewczyk z gabinetu marszałka woj. warmińsko-mazurskiego. Szewczyk zastrzegł, że urząd nie będzie decydował ani o zapraszaniu gości, ani przebiegu ceremonii pogrzebowej szczątków Kopernika, ponieważ to jest spawa kurii metropolitalnej, a nie urzędu marszałkowskiego.
PAp, dar