Według Handzlika, rozmowa polityków dotyczyła m.in. dobrej sytuacji gospodarczej Polski i Maroka (państw mających wzrost gospodarczy) w obliczu kryzysu światowego. Lech Kaczyński i Abbas El Fassi mówili też o współpracy Maroka z UE oraz podkreślali rolę Partnerstwa Wschodniego i Unii dla Śródziemnomorza.
Jak relacjonował prezydencki minister, premier Maroka zwracał uwagę, że nie ma konkurencji między Unią dla Śródziemnomorza (w skład której wchodzi Maroko) a Partnerstwem Wschodnim. Według Handzlika, Abbas El Fassi wyraził poparcie dla inicjatywy współpracy z UE z krajami Partnerstwa Wschodniego.
Handzlik podkreślił, że prezydent wyraził zadowolenie z faktu, iż w 2008 r. Maroko uzyskało zaawansowany status w stosunkach z UE. Status ten pozwolił na wzmocnienie relacji politycznych i gospodarczych Maroka z krajami Europy. Jak mówił minister, w ocenie Lecha Kaczyńskiego pozwoli to także na rozszerzenie dobrych kontaktów między Polską a Marokiem.
Według Handzlika, prezydent i premier Maroka opowiedzieli się też za rozwijaniem stosunków gospodarczych. Premierowi Maroka podczas wizyty w Polsce towarzyszą m.in. minister turystyki i rzemiosła, minister handlu zagranicznego i wiceminister spraw zagranicznych.
Jak podawało CIR, Maroko jest jednym z najważniejszych gospodarczych partnerów Polski spośród wszystkich krajów arabskich. Światowy kryzys ekonomiczny przyniósł w ubiegłym roku spadek obrotów w dwustronnej wymianie handlowej, choć bilans wymiany pozostał dla Polski dodatni.
W lipcu 2009 r. w ramach oficjalnej wizyty w Polsce ministra handlu zagranicznego Maroka Abdellatifa Maazouza zorganizowane zostało Polsko-Marokańskie Forum Gospodarcze. W ostatnich dwóch latach nastąpiło ożywienie dwustronnych kontaktów w branży turystycznej. W 2007 r. Maroko odwiedziło ponad 30 tys. Polaków. W 2008 r. polskich turystów było już ponad 36,5 tys., a w 2009 r. - 34 tysiące.
Wizyta Abbasa El Fassi jest pierwszą wizytą szefa rządu Maroka w Polsce w czasie 50-letniej historii stosunków dyplomatycznych między obu krajami. 19 września 2007 król Muhammad VI mianował Abbasa El Fassiego nowym szefem rządu (w wyborach parlamentarnych Partia Istiqlal uzyskała w Izbie Reprezentantów najwięcej mandatów). Rząd premiera El Fassiego został powołany 15 października 2007 r. W rządzie zasiadają członkowie czterech partii politycznych: Istiqlal, Socjalistycznej Unii Sił Ludowych, Narodowego Zgromadzenia Niezależnych oraz Partii Rozwoju i Socjalizmu.
PAP, dar