Czekając na obwodnice i metro
Najpilniejsze do wykonania inwestycje to, zdaniem warszawiaków, obwodnica miasta (38 proc.) i druga linia metra (31 proc.). Budowa Mostu Północnego była priorytetem tylko dla 7 proc., budownictwo komunalne i budowa Stadionu Narodowego - dla 5 proc, a rozbudowa oczyszczalni ścieków "Czajka" - dla 3 proc. Ponad połowa warszawiaków (51 proc.) w ciągu trzech miesięcy poprzedzających badanie codziennie lub prawie każdego dnia korzystała z komunikacji miejskiej, a co piąty z nich (19 proc.) - przynajmniej raz w tygodniu. Z prywatnego lub służbowego samochodu prawie codziennie korzystało zaledwie 7 proc ankietowanych, a przynajmniej raz w tygodniu - 17 proc. 36 proc. nie korzystała z niego w ogóle.
Warszawiacy chcą dróg
Większość mieszkańców miasta (92 proc.) zadeklarowała, że dla poprawy jakości dróg w ich okolicy zgodziłaby się na czasowe utrudnienia w ruchu. 62 proc. odpowiedziało, że zgodziłoby się na to na pewno. Ponad połowa (51 proc.) uznała ponadto, że władze miasta przede wszystkim powinny dążyć do szybkiej poprawy jakości dróg w mieście, nawet jeśli spowoduje to dodatkowe utrudnienia w ruchu. Oceniając stan stołecznych dróg, 56 proc. respondentów uznało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy nastąpiła jego poprawa. Przeciwnego zdania było 38 proc., a 6 proc. nie potrafiło wskazać jednoznacznej odpowiedzi.
Zdecydowana większość warszawiaków (64 proc.) zgodziła się też na uprzywilejowanie komunikacji miejskiej kosztem ruchu samochodów osobowych (35 proc. zgadza się w pełni, a 29 proc. raczej się zgadza). Jednocześnie 65 proc. nie była skłonna (całkowicie lub raczej) zapłacić więcej za bilet - nawet, gdyby dzięki temu miała poprawić się jakość taboru. Blisko połowa mieszkańców stolicy (48 proc.) było zdania, że w Warszawie bez większych kłopotów można znaleźć pracę, choć niekoniecznie taką, jaką by się chciało. 35 proc. uważało, że trudno znaleźć jakąkolwiek pracę, a 2 proc., że nie można jej znaleźć w ogóle. 70 proc. oceniło, że sytuacja w Warszawie jest pod tym względem lepsza niż w innych dużych miastach.
Względnie bezpieczna Warszawa
58 proc. warszawiaków uznało, że w ciągu ostatniego roku poziom bezpieczeństwa w mieście nie zmienił się, 95 proc. odpowiedziało jednak, że w ciągu dnia czuje się bezpiecznie na ulicy w centrum miasta (po zmroku 55 proc.). Ponadto 90 proc. ankietowanych zadeklarowało, że bezpiecznie czuje się na swoim osiedlu, a 81 proc - w swojej dzielnicy. Jednocześnie 80 proc. nie słyszało o realizowanych przez straż miejską, policję czy urząd miasta programach dotyczących bezpieczeństwa. Warszawiaków zapytano także, jak często w ciągu ostatniego roku chodzili do kina i teatru. 20 proc. odpowiedziało, że w kinie było pięć razy i więcej. Do teatru ani razu nie poszło 60 proc. mieszkańców stolicy, jako przyczynę najczęściej podawali brak czasu (30 proc.) i zbyt drogie bilety (także 30 proc.). 62 proc. mieszkańców nie było też w żadnym muzeum czy na koncercie, a 72 proc - w galerii lub na wystawie.
PAP, arb