Wśród tych 166 postępowań, 20 spraw jest w toku. W 28 sprawach skierowano akty oskarżenia przeciw 46 osobom. Zapadło 27 orzeczeń sądowych, z czego 24 to wyroki skazujące. - Wskazuje to na dużą skuteczność kierowanych w tych sprawach aktów oskarżenia - podkreśla raport. W jednej sprawie sąd warunkowo umorzył postępowanie, a w dwóch wydano wyroki skazujące w odniesieniu do części osób, a resztę oskarżonych uniewinniono. 73 sprawy umorzono, najwięcej - 42 - z uwagi na niewykrycie sprawców. Umorzeń z tego powodu było w 2009 r. prawie dwukrotnie więcej niż w 2008 r. Żadnej sprawy nie umorzono zaś z powodu "znikomej społecznej szkodliwości" czynu. W 37 sprawach odmówiono wszczęcia śledztwa, 2 przekazano sądom rodzinnym, a 3 - innym prokuraturom; 2 sprawy połączono z innymi postępowaniami, a jedną zawieszono.
Prawie wszystkie decyzje o umorzeniu lub odmowie wszczęcia śledztwa były badane przez prokuratury nadrzędne. Na 105 zbadanych decyzji w 70 przypadkach uznano je za zasadne, a w 35 przypadkach - za niezasadne. - Wskazuje to na celowość badania tej kategorii spraw przez jednostki nadrzędne celem wyeliminowania nieprawidłowych decyzji o umorzeniu bądź odmowie wszczęcia postępowania - napisano w raporcie.
W 2009 r. różnego rodzaju zarzuty przedstawiono 54 osobom. Jak podkreśla raport, "zauważalna od kilku lat tendencja wzrastająca, jeśli chodzi o wykrywalność tego rodzaju przestępstw, zmniejszyła się w 2009 r.". Zarzuty postawiono bowiem w mniejszej liczbie spraw niż w 2008 r. i wobec mniejszej liczby osób. Raport pozytywnie ocenia zaś reakcję prokuratorów na najbardziej poważne przestępstwa na tle rasowym. W 11 sprawach, w stosunku do 9 podejrzanych zastosowano areszt, a w stosunku do 19 osób - dozór policji, zakaz opuszczania kraju i poręczenia majątkowe.
PAP, arb