Choć dla niemal wszystkich dorosłych Polaków Jan Paweł II pozostaje ważnym autorytetem moralnym, nie przekłada się to na kierowanie się w życiu codziennym jego nauką - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Dla 71 proc. z nas papież nadal jest najważniejszym Polakiem, z którego jesteśmy dumni. Badanie pokazuje jednocześnie, że z wypełnianiem w życiu codziennym nauk Jana Pawła II jest gorzej.
Zarówno wierzący i praktykujący katolicy, jak i niepraktykujący, a także ateiści w większości deklarują, że Jan Paweł II jest dla nich autorytetem moralnym. Jednak tylko 56 proc. Polaków przyznaje, że mniej lub bardziej orientuje się w tym, czego nauczał Jan Paweł II. 39 proc. ankietowanych deklaruje nieznajomość papieskiego przesłania, a 29 proc. - nie bierze pod uwagę jego wskazań - wynika z sondażu. Niemal wszyscy Polacy deklarują, że od śmierci papieża rozmawiali o nim co najmniej raz lub wspominali go.
73 proc. Polaków od śmierci papieża nie czytała jednak żadnych dokumentów Jana Pawła II - encyklik, listów apostolskich czy innych pism duszpasterskich (tylko 26 proc. badanych zrobiła to chociaż raz). 82 proc. Polaków nie czytała poezji ani dramatów Karola Wojtyły.
Respondenci byli pytani, czy wędrowali śladami Jana Pawła II, odwiedzali miejsca z nim związane. Pozytywnie odpowiedziało na to pytanie 23 proc. badanych, a negatywnie - 77 proc. Jak się okazuje, dla blisko połowy Polaków (45 proc.) dzień śmierci Jana Pawła II - 2 kwietnia - to dzień szczególny, który starają się czcić w wyjątkowy sposób. Dla 51 proc. data ta nie ma większego znaczenia.
PAP, arb