W porównaniu do badania z marca PO straciła 1 punkt procentowy poparcia, a PiS zyskał 2 punkty procentowe. Poparcie dla Sojuszu zmniejszyło się o 1 punkt procentowy, podobnie jak poparcie dla PSL, który może liczyć na 5 proc. głosów.
Do Sejmu nie dostałyby się: Krajowa Partia Emerytów i Rencistów, Liga Polskich Rodzin, Partia Kobiet, Samoobrona, Polska Partia Pracy, Unia Polityki Realnej (po 1 proc. poparcia). Żaden z badanych nie chciał oddać głosu na: Partię Demokratyczną, Prawicę Rzeczypospolitej, SdPl i Unię Pracy. 17 proc. ankietowanych nie wiedziało, na kogo oddałoby głos.
W podsumowaniu do badania CBOS zwraca uwagę, że choć sondaż przeprowadzano w okresie, gdy Polacy przeżywali śmierć 96 osób, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w katastrofie samolotowej, to "szok, jakim był tragiczny wypadek prezydenckiego samolotu prawdopodobnie nie znalazł jeszcze odbicia w poglądach politycznych Polaków". - Informacja o śmierci i początek okresu żałoby to okoliczności niesprzyjające jakiejkolwiek refleksji, a refleksji politycznej w szczególności - napisano w podsumowaniu.
63 proc. badanych zadeklarowało, że wzięłoby udział w wyborach. 16 proc. nie wie, czy poszłoby do urn, a 21 proc. nie wybrałoby się na wybory.
PAP, arb