Przemówienie Bronisława Komorowskiego z okazji Dnia Flagi
Marszałek dodał, że trzeba zadbać o to, aby umocnić zaufanie do polskich sił zbrojnych, aby wzmocnić "naturalną w społeczeństwie polskim miłość do armii". Zapowiedział jednocześnie bardzo szybką decyzję, tuż po święcie 3 maja, o wyznaczeniu nowego szefa sztabu generalnego. Tak, aby - jak mówił - wypełnić tę bolesną stratę, wyrwę dla polskiego wojska po katastrofie smoleńskiej.
Komorowski podkreślił, że w katastrofie smoleńskiej wielkie straty poniosła cała Polska, wszystkie stronnictwa polityczne, wszystkie ważne instytucje państwa, wszystkie istotne instytucje polskiego życia społecznego, ale wojsko poniosło niebywałe wprost straty. - Wszyscy pamiętamy i wszyscy nosimy w sercu nieodległe wspomnienie, gdy polska biało-czerwona flaga przepasana była kirem, czarnym kirem żałoby narodowej po katastrofie pod Smoleńskiem, kiedy oznaczała nie tylko wspólnotę dumy, ale także wspólnotę żałoby, wspólnotę bólu i wspólnotę poczucie straty - mówił Komorowski. Przypomniał też momenty, w których - jak mówił - dumna biało-czerwona była symbolem polskich sukcesów, m.in. w dniu wejścia Polski do NATO i UE. - Dumna nasza polska flaga, podnosimy ją dzisiaj wysoko, w dniu jej święta, aby z daleka cieszyła polskie oczy i serca - mówił Komorowski.
W głównych obchodach Dnia Flagi RP uczestniczyli m.in. szef BBN Stanisław Koziej oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podczas uroczystości pełniący obowiązki głowy państwa marszałek Komorowski wręczył flagi państwowe i certyfikaty dowódcom wyróżnionych jednostek wojskowych. Po zakończeniu oficjalnej części obchodów Komorowski rozdawał flagi państwowe mieszkańcom Warszawy. Wieczorem odbędzie się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego msza św. z okazji tego święta.
PAP, arb