Chętni będą mogli również zobaczyć salę obrad, w której odbywają się posiedzenia plenarne, odwiedzić gabinety marszałków Sejmu i Senatu oraz salę prasową. Dla najmłodszych przygotowane są drobne upominki - puzzle i broszury edukacyjne.
W tym roku dzień otwarty będzie się różnił od podobnych dni w latach ubiegłych. Jak powiedział w piątek marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, w parlamencie do 3 maja pozostawiona zostanie dekoracja żałobna sali sejmowej, która "ma przypominać dramat, ale także pokazać, że parlament jest częścią społeczeństwa, państwa, które poniosły bolesną stratę". Marszałek miał na myśli katastrofę lotniczą 10 kwietnia pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym m.in. prezydencka para Lech i Maria Kaczyńscy, przedstawiciele parlamentu, rządu, wojska, Rodzin Katyńskich, duchowni.
Centralne obchody święta Konstytucji 3 maja odbędą się w Warszawie z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych i wojska. Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Bronisław Komorowski weźmie udział w uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W kościołach odbędą się msze w intencji ojczyzny.
I znów tegoroczne obchody będą mieć akcent żałoby po katastrofie pod Smoleńskiem, w której zginęli m.in. najwyżsi dowódcy wojska. Z tego powodu nie zostaną w tym roku wręczone nominacje generalskie. Także warszawski ratusz odwołał zwyczajowe przemarsze grup rekonstrukcyjnych i piknik historyczny w parku Łazienki.
Święto Konstytucji 3 Maja będzie miało też swój wymiar religijny. Z udziałem przedstawicieli episkopatu na Jasnej Górze odbędą się dziś uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Msza święta na jasnogórskim szczycie, w której co roku biorą udział dziesiątki tysięcy wiernych, rozpocznie się o godzinie 11. Eucharystii będzie przewodniczyć prymas Polski, abp Henryk Muszyński, a homilię wygłosi metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki. W trakcie uroczystości ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Matce Bożej.
Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostało ustanowione na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Zatwierdził je w 1923 roku papież Pius XI. Jest obchodzone 3 maja na pamiątkę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji, która realizowała część lwowskich ślubów Jana Kazimierza. Król ten zawierzył Polskę Maryi i ogłosił ją Królową Polski.
Uchwalona w 1791 roku Konstytucja 3 maja jest uważana za drugą na świecie - po amerykańskiej - i pierwszą w Europie ustawę regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Próbę wprowadzenia konstytucji, ustanawiającej m.in. trójpodział władz i pewne gwarancje praw także dla warstw nieuprzywilejowanych, udaremniły w 1792 roku konfederacja targowicka, zawiązana przez magnatów niechętnych nowemu ustrojowi, i wkroczenie wojsk rosyjskich.
pap, em