Stołeczni radni zdecydowali, że nie będą głosować nad przyznaniem honorowego obywatelstwa stolicy byłemu prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu i kilku innym osobom. Radni nie chcą, by kojarzono to głosowanie z kampanią prezydencką.
Punkt ten został zdjęty z porządku obrad wraz z trzema innymi, dotyczącymi obywatelstwa dla pozostałych kandydatów. Po posiedzeniu konwentu Rady Warszawy jej przewodnicząca Ewa Malinowska-Grupińska (PO) powiedziała, że radni nie chcą, by nadanie honorowych obywatelstw miasta w jakikolwiek sposób wpisywało się w kampanię wyborczą.
pap, em
Malinowska-Grupińska zapewniła, że Rada Warszawy wróci do tej sprawy na kolejnej sesji, która jest zaplanowana na 22 lipca. Tradycyjnie honorowe obywatelstwa stolicy wręczane są na Zamku Królewskim na uroczystej sesji 31 lipca - w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Oprócz Kwaśniewskiego honorowe obywatelstwa mieli otrzymać: uczestniczka powstania w getcie Ziuta Hartman, uczestniczka zamachu na dowódcę SS i policji na dystrykt warszawski Franza Kutscherę w lutym 1944 r. i Powstania Warszawskiego - Maria Stypułkowska-Chojecka ps. Kama oraz prof. Henryk Skarżyński - pionier leczenia całkowitej głuchoty za pomocą implantów ślimakowych.
Radni wręczyli w czwartek wyróżnienia "Zasłużony dla Miasta Stołecznego Warszawy" twórcom reformy samorządowej sprzed 20 lat: Jerzemu Regulskiemu, Michałowi Kuleszy i Jerzemu Stępniowi.pap, em