Zgodnie z nowelizacją, przedszkolem publicznym jest przedszkole, które zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez gminę, ale nie krótszym niż pięć godzin dziennie. Analogiczne rozwiązania obowiązywać będą także w publicznych tzw. innych formach wychowania przedszkolnego, np. małych przedszkolach, klubach przedszkolaka i ogniskach przedszkolnych. W czasie bezpłatnym ma być realizowana podstawa programowa wychowania przedszkolnego.
Wysokość opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne w czasie przekraczającym wymiar co najmniej pięciu godzin oraz za korzystanie z wyżywienia w przedszkolach publicznych będą ustalały rady gmin w formie uchwał.
Nowelizacja wejdzie w życie 1 września 2010 r. Samorządy jednak będą miały czas na podjęcie nowych uchwał dotyczących opłat za przedszkola do 31 sierpnia 2011 r.
Projekt nowelizacji ustawy przygotowali posłowie sejmowej komisji edukacji, gdyż w ostatnim czasie gminy różnie interpretowały dotychczasowe przepisy dotyczące zakresu świadczeń udzielanych przez przedszkola, za które mogą być pobierane opłaty. W efekcie do sądów trafiło dużo wniosków rodziców w sprawie uchwał gmin o opłatach za przedszkola. Sądy uchylały te uchwały.PAP, ps