Przedstawiciele Instytutu przyznają, że katastrofa z 10 kwietnia nadała młodzieżowemu wyjazdowi także inny wymiar, związany z hołdem dla ofiar narodowej tragedii. Ostatecznie postanowiono, że do Smoleńska pojedzie ok. 100 osób - oprócz laureatów konkursu i opiekunów, także niektórzy członkowie rodzin ofiar katastrofy. - Wśród uczestników będzie m.in. Zuzanna Kurtyka z synami, a duchową opiekę podczas wyprawy na Wschód będzie sprawował ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz katedry na Wawelu - powiedziała Monika Kobylańska z katowickiego IPN.
Zaznaczyła, że na trasie podróży znajdzie się wiele miejsc ważnych dla historii Polski. Uczestnicy wyjazdu wezmą m.in. udział w uroczystej mszy św. na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu oraz złożą wieńce w miejscu kwietniowej katastrofy lotniczej. Zwiedzą też cmentarzysko w Kuropatach koło Mińska (miejsce rozstrzelania i pochówku ofiar stalinowskiego terroru), Nowogródek, Muzeum Ofiar Ludobójstwa w Wilnie oraz inne zabytki miasta, a także Zułów - miejsce urodzin Józefa Piłsudskiego.
W programie wyjazdu do Smoleńska jest też koncert Andrzeja Kołakowskiego, który zaprezentuje m.in. patriotyczny program "Oskarżeni o wierność". Wyprawę sponsoruje jeden z banków. W przeszłości takie wyjazdy organizowano głównie dla uczniów i studentów; ostatnio chęć wyjazdu do Katynia i Smoleńska zgłaszają również inne środowiska.
pap, ps