Aleksandrzak dodał, że we wtorek ma być zarejestrowany Komitet Wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznego. SLD podpisało w Wielkopolsce wyborcze porozumienie z 27 organizacjami: stowarzyszeniami, partiami i związkami. Są to m.in. wielkopolskie rady Unii Pracy, Racji Polskiej Lewicy, Stronnictwa Demokratyczne i Partii Regionów a także OPZZ, ZNP, Związku Zawodowego Policjantów i Polskiego Związku Działkowców.
W zaprezentowanym w niedzielę programie znalazły się m.in. postulaty rozwoju komunikacji kolejowej i poprawienia stanu lokalnych dróg, a także łatwiejszego dostępu do służby zdrowia, odbudowania kształcenia zawodowego, powiązanego z potrzebami rynku pracy, oraz wspieranie spółdzielczości a także małych i średnich przedsiębiorstw. Jak poinformował Aleksandrzak, rada wojewódzka partii przyjęła i zatwierdziła w niedzielę kandydatów na prezydentów popieranych przez SLD w regionie a także kandydatów do sejmiku województwa.
W wyborach prezydenta Poznania wystartuje były poseł i senator PO, lider wielkopolskiego Stronnictwa Demokratycznego Dariusz Bachalski. W Koninie wystartuje Józef Nowicki, w Lesznie - obecny prezydent Tomasz Malepszy, a w Gnieźnie - obecny prezydent Jacek Kowalski. W Ostrowie Wielkopolskim kandydatem będzie obecny starosta ostrowski Włodzimierz Jędrzejak, w Kaliszu o fotel prezydenta zawalczy Tomasz Grochowski, a w Pile SLD poprze obecnego prezydenta Zbigniewa Kosmatkę.
Komentując zatwierdzone listy kandydatów do sejmiku Aleksandrzak poinformował, że do startu w wielkopolskich okręgach szykują się 24 kobiety. Jak zaznaczył, oznacza to, że panie zajmą 30 proc. miejsc na listach. Wśród kandydatów znaleźli się m.in. była posłanka Anna Górna-Kubacka, kajakarka Izabela Dylewska, były senator Tadeusz Rzemykowski i poprzedni marszałek wielkopolski Stefan Mikołajczak.
zew, PAP