Prokurator wskazał, że "niemal półroczny okres, który upłynął od czasu wejścia w życie nowelizacji ustawy o prokuraturze, wykazał wiele niedoskonałości przepisów normujących funkcjonowanie tej instytucji". 31 marca wszedł w życie rozdział funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Rozpoczęła się także budowa Prokuratury Generalnej, która zastąpiła Prokuraturę Krajową. Na mocy tej nowelizacji powołano także Krajową Radę Prokuratury.
"Jednym z najistotniejszych elementów, które powinny znaleźć się w projektowanej nowelizacji, jest zwłaszcza precyzyjne uregulowanie statusu i zasad działania Krajowej Rady Prokuratury" - oceniła PG. W jej ocenie nie jest wykluczone opracowanie odrębnej ustawy dotyczącej tej Rady i wykorzystanie, w możliwym zakresie, rozwiązań regulujących już działanie Krajowej Rady Sądownictwa.
Krajowa Rada Prokuratury zgodnie z ustawą ma m.in. stać "na straży niezależności prokuratorów". Liczy 25 członków - w tym ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego, przedstawiciela prezydenta, przedstawicieli posłów i senatorów oraz prokuratorów. Jej pierwsze posiedzenie odbyło się we wtorek, na przewodniczącego Rady został wybrany były prokurator krajowy Edward Zalewski.
Jeszcze w marcu, przed objęciem stanowiska prokuratora generalnego Andrzej Seremet wskazywał, że istnieje "konieczność umieszczenia w konstytucji zapisów odnośnie samej zasady niezależności prokuratury". - Chcielibyśmy, żeby miała ona rangę konstytucyjną, czyli żeby znalazł się w konstytucji taki zapis, że prokurator przy wykonywaniu czynności jest niezależny. W naszym przekonaniu to by szalenie umocniło pozycję prokuratora, także ustrojową, jako niezależnego funkcjonariusza - mówił wtedy Seremet.
Martyniuk powiedział z kolei, iż w jego ocenie zmiany w konstytucji są niezbędne, jednak dyskusja inicjowana przez PG ma obejmować wiele aktów prawnych. Zaznaczył, iż na razie nie wyznaczono żadnego terminu na przygotowanie konkretnych rozwiązań.
zew, PAP