Zdaniem badanych najbardziej skuteczną metodą zwiększenia udziału kobiet w polityce jest zachęcanie do tego samych zainteresowanych - taką opinię wyraziło 29 proc. uczestników sondażu. W dalszej kolejności ankietowani wymieniali: zapewnienie kobietom określonej liczby wysokich stanowisk w ważnych instytucjach publicznych (15 proc. wskazań), dobrowolne zaangażowanie partii politycznych w zwiększaniu udziału kobiet w polityce (14 proc.) oraz wprowadzenie określonej procentowo minimalnej liczby kobiet na listach wyborczych (10 proc.). 12 proc. spodziewa się, że udział kobiet w polityce zwiększy się w sposób naturalny, bez specjalnej ingerencji. Zdaniem 11 proc. ankietowanych nie należy nic robić, ponieważ nie powinno być więcej kobiet w polityce.
CBOS zapytał też, czy prawo powinno określać, jaki procent miejsc na listach wyborczych powinny zajmować kobiety. 53 proc. respondentów sprzeciwiła się prawnym regulacjom w tym zakresie. Takie rozwiązania poparło 36 proc. uczestników badania, a 11 proc. - nie miało zdania. Jednocześnie 56 procent uczestników sondażu popiera złożony w Sejmie... obywatelski projekt ustawy ws. parytetów na listach wyborczych. Według niego, liczba kobiet na listach okręgowych w wyborach do Sejmu, Parlamentu Europejskiego oraz w wyborach samorządowych nie może być mniejsza niż liczba mężczyzn. CBOS tłumaczy te wyniki "niechęcią do odgórnego regulowania zasad wyborczych i pośredniego narzucania obywatelom sposobu głosowania". Do projektu ustawy parytetowej ma zachęcać respondentów fakt, że jako obywatelski nie jest traktowany jako prawo narzucone przez państwo.
Polacy wierzą, że większy udział kobiet w polityce doprowadzi do lepszej reprezentacji interesów rodzin (71 proc. wskazań) i wszystkich kobiet (63 proc.), a także do przywiązywania większej wagi do spraw społecznych (61 proc.). Zdaniem respondentów więcej kobiet w polityce przyczyni się do: wzrostu uczciwości i zmniejszenia korupcji w polityce (48 proc.), zmniejszenia liczby konfliktów politycznych (47 proc.), zwiększenia wydatków socjalnych państwa (34 proc.) oraz spadku niekompetencji w polityce i bardziej rzeczowego podejścia do polityki (obie odpowiedzi po 33 proc.).
PAP, arb