- Walka z korupcją to nie tylko prowadzenie spraw korupcyjnych i zatrzymywanie przestępców, ale również edukacja, prewencja i profilaktyka antykorupcyjna. Ta publikacja ma uświadomić, czym jest korupcja, jakie konsekwencje można ponieść, przyjmując łapówkę, a przede wszystkim jak należy zachować się w sytuacjach korupcyjnych - powiedział Dobrzyński.
Poradnik adresowany jest przede wszystkim do urzędników. Zawiera podstawowe definicje m.in. korupcji, korupcji wyborczej, korzyści majątkowej, sprzedajności, przekupstwa. Są też informacje o karach, jakie grożą m.in. za wzięcie łapówki czy płatną protekcję. W poradniku opisane są także sytuacje, w których sprawca może uniknąć kary - chodzi m.in. o współpracę z organami ścigania i przekazanie im wszystkich istotnych informacji; oraz możliwe okoliczności łagodzące.
Jeden rozdział publikacji w całości poświęcony jest przykładom korupcji. CBA zamieściło w nim przykłady niektórych zakończonych spraw, ale bez podawania szczegółów dotyczących np. zatrzymywanych osób, firm, czy miejsc gdzie doszło do korupcji. W informatorze są też rady, jak zachować się w sytuacji, gdy ktoś proponuje nam lub żąda od nas łapówki, a także informacje do kogo w takiej sytuacji należy się zgłosić. - Jest to pierwsza i z pewnością nie ostatnia publikacja tego typu. Obecnie przygotowujemy "Podręcznik Antykorupcyjny dla Przedsiębiorców" - zapowiedział Dobrzyński.
zew, PAP