- Przygotowaliśmy to z myślą o naszych działaczach funkcjonujących w gminach, powiatach i województwach. Procedury wyborcze w wyborach samorządowych są różne od stosowanych w wyborach parlamentarnych. To rodzaj przewodnika po tych procedurach - powiedział w piątek współautor opracowania, wiceszef sztabu wyborczego PSL Józef Szczepańczyk.
Kandydaci PSL dowiedzą się z książeczki np., że wybory samorządowe są bardzo spersonalizowane w związku z czym mniejsze ma w nich znaczenie przynależność partyjna kandydata. "Wyborcy bardziej skłonni są głosować na kandydatów, których mieli możliwość wcześniej poznać. W pierwszej kolejności głosują na tych, których poznali osobiście" - zauważają autorzy opracowania.
Ludowcy wskazują też swoim działaczom, z jakimi zadaniami samorząd - według opinii publicznej - nie radzi sobie dobrze. Są to ochrona zdrowia, budowa i remonty dróg, walka z bezrobociem oraz pomoc najuboższym. Waga konkretnych zadań dla władz lokalnych jest też podzielona ze względu na wielkość miejscowości - inne są dla wsi, inne dla małych miast, a inne dla dużych.
W poradniku sporo miejsca poświęcono aspektom prawnym dotyczącym wyborów. Osobny rozdział mówi o nowej instytucji - pełnomocniku wyborczym. Czytelnicy opracowania dowiedzą się m.in., kto może ustanowić pełnomocnika, kto nim może być, czy jak ustanowić pełnomocnictwo do głosowania. Kandydaci ludowców dowiedzą się też z książeczki, jakie są zasady prowadzenia kampanii wyborczej. Nie ma tam jednak konkretnych rad, czy wskazówek, a jedynie omówienie aspektów prawnych.
Z drugiej części Poradnika jego czytelnicy dowiedzą się m.in., jakie są zasady zgłaszania kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów, czy prezydentów miast. Jak pod względem formalnym ma być skonstruowana lista, a także, do kiedy i gdzie należy ją zgłosić. W broszurze są też informacje dotyczące warunków, które muszą spełniać kandydaci. - To wszystko ma ułatwić naszym koleżankom i kolegom przejście przez te procedury formalne przed wyborami - tłumaczy Szczepańczyk.
zew, PAP