Rosyjski resort spraw zagranicznych podał również, że Titow i Litwin wymienili poglądy na problemy międzynarodowe, będące przedmiotem zainteresowania obu państw. Wiele uwagi poświęcono problematyce bezpieczeństwa europejskiego, stosunkom Rosja-UE i Rosja-NATO, a także współpracy regionalnej, w tym w basenie Morza Bałtyckiego. Rozmowy Titowa z Litwinem rosyjskie MSZ określiło jako "szczegółowe" i "szczere".
Komitet Strategii Polsko-Rosyjskiej utworzono po oficjalnej wizycie ówczesnego prezydenta Rosji Władimira Putina w Polsce w styczniu 2002 roku. Jego zadaniem jest uzgadnianie rożnych aspektów współpracy przed spotkaniami przedstawicieli najwyższych władz obu krajów. W pracach komitetu uczestniczą reprezentanci różnych resortów; obradują pod przewodnictwem ministrów spraw zagranicznych dwóch państw.
Ławrow odwiedził już Polskę na początku września. Na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego był wtedy gościem corocznej narady polskich ambasadorów. Szef dyplomacji Rosji oznajmił wówczas, że już wcześniej z ministrem Sikorskim umówili się, iż będą dążyć do ożywienia mechanizmów współpracy dwustronnej.
Sikorski oświadczył na początku października, że na posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej dokonany zostanie przegląd stosunków dwustronnych; rozstrzygnie się, które umowy będą gotowe do podpisania podczas zbliżającej się wizyty prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Polsce. Prezydent Bronisław Komorowski poinformował w niedzielę, że wizyta Miedwiediewa planowana jest na 6 grudnia.
pap, ps