"Prawdziwa rzeczywistość"
Minister przypomniała, że inny z projektów ustaw z pakietu wprowadza obowiązek przekazywania numerów PESEL osób oczekujących na świadczenia medyczne. Kopacz zaznaczyła, że umożliwi to kontrolę kolejek, a tym samym przyczyni się do ich skrócenia. - Wiemy, że funkcjonują rozporządzenia kolejkowe, ale też wiemy jak wygląda prawdziwa rzeczywistość - mówiła. Podkreśliła, że zdarza się, że bogatsze osoby "poprzez prywatny gabinet potrafią wyprzedzić tych na liście oczekujących, po to tylko, aby ten zabieg dostać wcześniej". - Czyli tu zamożność na chwilę obecną decyduje o tym, kto ten zabieg dostanie, a nie potrzeba - powiedziała.
Krótsza nauka lekarzy
- Lista oczekujących, która będzie identyfikowana z PESEL-u będzie dostępna dla wszystkich lekarzy, po to, żebyśmy mogli jednym kliknięciem pokazać, że pacjent, który jest na określonej pozycji w tej liście już skorzystał ze świadczenia - dodała Kopacz.
Minister podkreśliła także, iż konieczne jest skrócenie czasu edukacji lekarzy (likwidacja stażu i Lekarskiego Egzaminu Państwowego), ale nie wpłynie to na jej jakość, gdyż przygotowany jest nowy program kształcenia, uwzględniający te zmiany. Kopacz podkreśliła, że średnia wieku medyków wynosi obecnie 55 lat, dlatego - jak mówiła - konieczne jest szybsze wprowadzanie ich na rynek pracy.
zew, PAP