Baza z danymi osobowymi ponad 15 tys. osób ekshumowanych na terenie Warszawy w latach 1945-1947 przygotowana przez Archiwum Państwowe m.st. Warszawy została udostępniona na stronie internetowej placówki
Archiwum Państwowe m.st. Warszawy przygotowało bazę danych pod adresem http://www.warszawa.ap.gov.pl/ekshumacje na podstawie zachowanych w jej zasobach dokumentów. W czasie okupacji, szczególnie podczas Powstania Warszawskiego, znaczna cześć ofiar nie została pochowana na cmentarzach, z uwagi na toczące się walki. Po zakończeniu wojny rozpoczęto ekshumacje, które zakończyły się w 1947 roku pochowaniem zmarłych na warszawskich cmentarzach.
pap, em
- W czasie wojny, szczególnie podczas Powstania, do pochówków wykorzystywano każdy skrawek zieleni, trawniki, parki, podwórza czy rowy przeciwpancerne. Do zwłok dołączano pojemnik, najczęściej butelkę, z informacjami o imieniu, nazwisku, adresie zamieszkania i roku urodzenia - opowiadała specjalistka ds. promocji Archiwum Państwowego m.st. Warszawy Anna Belka.
Jak przypomniała, po zakończeniu wojny rozpoczęto ekshumacje ciał. - Za każdym razem sporządzano listę ekshumowanych, przepisując zawarte w pojemnikach informacje. Dokumenty te są przechowywane w zespole "Akta miasta Warszawy" w części "Zarząd Miejski m.st. Warszawy Wydział Statystyczny" - dodała Belka.
Na podstawie list Archiwum sporządziło internetową bazę danych zawierającą ponad 15 tys. imion i nazwisk oraz sygnatury. Poszukiwanie ułatwia ułatwia specjalnie sporządzona wyszukiwarka. W najbliższym czasie planowane jest także dołączenie elektronicznych kopii list.pap, em