Oskarżony w 2003 r. nadzorował poród u 21-letniej kobiety w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. Na podstawie zeznań biegłych sąd uznał, że lekarz nieprawidłowo usiłował doprowadzić do porodu naturalnego, mimo występujących komplikacji. Nie kontrolował przy tym należycie stanu dziecka, nie przeprowadził potrzebnych badań. Gdy po kilku godzinach wykonano cesarskie cięcie, dziecko urodziło się z porażeniem mózgowym.
Lekarz naraził w ten sposób noworodka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia z powodu uszkodzenia struktur ośrodkowego układu nerwowego - uznał sąd. Sąd odrzucił wyjaśnienia oskarżonego, że stosował on rutynowe zasady postępowania. - Jeśli chodzi o leczenie, odbieranie porodu, każdy przypadek powinien być traktowany indywidualnie i każdy przypadek powinien być obserwowany i diagnozowany w sposób odrębny - powiedział sędzia Paweł Pieczonka uzasadniając wyrok.
Jak podkreślił sędzia lekarz jest winny zaniedbań w czasie nadzorowania porodu, jednak biegli nie wykazali bezpośredniego związku między przebiegiem akcji porodowej, a kalectwem dziecka. - Prawdopodobnie ten skutek miał zakorzenienie w defekcie mózgowym, który nie miał przyczyn okołoporodowych - dodał sędzia. Siedmioletnia obecnie dziewczynka - jak powiedziała dziennikarzom jej matka - nie chodzi, nie mówi, ma problemy z oddychaniem wymaga stałej rehabilitacji.
pap, ps