Wiceminister nawiązał do Porozumienia Berlin Plus, które dotyczy współpracy pomiędzy Wspólnotą i NATO w zakresie udostępniania Unii zasobów militarnych Sojuszu. Podkreślił, że mechanizm ten "nie jest już wyczerpujący, ponieważ Unia i NATO często są obecne na tych samych obszarach". - Chcemy zharmonizować procesy tworzenia zdolności potrzebnych obu organizacjom, które stanowią konieczny warunek do dobrego wykorzystania naszych ograniczonych zasobów. Celem jest znalezienie synergii w tych obszarach - mówił.
Najder powiedział, że Polska podczas swojej prezydencji chciałaby zwiększyć konsultacje pomiędzy Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO a Parlamentem Europejskim w kwestiach bezpieczeństwa. Jego zdaniem, istnieje obecnie potencjał rozwoju współpracy w zakresie działań zewnętrznych zorientowanych na kraje pozaeuropejskie i pozanatowskie. Wiceminister uważa, że Zgromadzenie Parlamentarne NATO może odegrać bardzo pożyteczną rolę w tych wysiłkach.
Najder podczas swojego wystąpienia powołał się na przykład misji w Afganistanie. Jak mówił, do stworzenia zrównoważonego i trwałego rządu w tym kraju działania podejmowane przez NATO nie wystarczą. Zwrócił uwagę, że Sojusz może wyszkolić policję, armię, zapewnić bezpieczeństwo w kraju, ale sam nie radzi sobie dobrze z misją budowania narodu. Według niego, w tym mogłaby pomagać Organizacja Narodów Zjednoczonych. Dlatego - jak mówił - potrzebna jest budowa sojuszu pomiędzy NATO, UE i ONZ. - Uważam, że Afganistan stanowi wielką, unikalną szansę, którą musimy wykorzystać, ponieważ jest tutaj ogromne wyzwanie, bardzo trudna misja - mówił. Wiceminister mówił także, że Polska podczas swojej prezydencji będzie chciała przedstawić inicjatywy w zakresie poprawy współpracy militarnej i cywilnej oraz poprawy przeszłego planowania wspólnych misji.
zew, PAP