Po raz pierwszy Pentor zapytał Polaków o ocenę zasadności decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego w 1995 roku. 49 proc. ankietowanych odpowiedziało wtedy, że decyzja ta była uzasadniona, 27 proc. uznało, że ta decyzja była nieuzasadniona, a 24 proc. badanych nie miało w tej sprawie zdania. Najwięcej przekonanych o słuszności wprowadzenia stanu wojennego (54 proc.) było w 2002 roku. 19 proc. ankietowanych negowało wtedy zasadność tej decyzji, a 27 proc. udzieliło odpowiedzi "trudno powiedzieć".
Z badań Pentora na przestrzeni 15 lat wynika, że uniknięcie agresji ze strony Związku Radzieckiego jest argumentem, który najczęściej wskazują ankietowani jako motyw wprowadzenia stanu wojennego. W 2010 roku tę przyczynę wskazało 33 proc. badanych. 19 proc. ankietowanych uważało, że wprowadzanie stanu wojennego miało "zapobiec rozpadowi państwa", 13 proc. - że miało "utrzymać komunistów u władzy". 12 proc. badanych uważało, że wprowadzenie stanu wojennego miało na celu "zlikwidować Solidarność", pozostało 23 proc. badanych wskazało "inne cele" lub nie miało sprecyzowanego zdania.
Z badań wynika, że poziom wiedzy Polaków o wprowadzeniu stanu wojennego w ostatnich pięciu latach nie zmieniał się istotnie. Według tegorocznych badań 47 proc. Polaków zna dokładna datę (dzień, miesiąc i rok) tego wydarzenia.
pap, ps