W stosunku do stycznia 2007 roku nastąpiła poprawa społecznego odbioru trzech spośród czterech głównych sił politycznych - obu partii rządzących (PO i PSL) oraz opozycyjnego SLD. Znacznie gorszy wizerunek niż przed prawie czterema laty ma obecnie PiS - obecnie opozycyjna, a wówczas główna z rządzących partii.
W ostatnich latach zdecydowanie najbardziej poprawił swój wizerunek SLD. Odsetek badanych, którzy widzą w SLD partię reprezentującą ich poglądy i interesy wzrósł o 17 punktów proc. Jednocześnie w równie dużym stopniu zmalała liczba badanych dystansujących się wobec tego ugrupowania. Z kolei odsetek badanych, którzy w PO upatrują reprezentanta swych poglądów i interesów zwiększył się o 8 punktów proc., przy czym minimalnie zmniejszyła się liczba ocen negatywnych - o 2 punkty proc. Lepiej niż w 2007 roku odbierane jest również PSL, któremu o 5 punktów proc. wzrosła liczba osób widzących w ludowcach partię zdolną reprezentować ich interesy czy poglądy. O 4 punkty proc. zmalała także niechęć i nieufność do partii wicepremiera Waldemara Pawlaka.
W ciągu czterech lat najwięcej straciło PiS. Liczba osób identyfikujących się z poglądami oraz praktyką działania politycznego utożsamianymi przez partię Jarosława Kaczyńskiego zmniejszyła się o 8 punktów proc. Wyraźnie częściej niż w roku 2007 partia ta budzi też sprzeciw Polaków - liczba ocen negatywnych zwiększyła się o 9 punktów proc.
PAP, arb