Przede wszystkim chodzi o zakaz łączenia grantu rządowego ze środkami funduszy europejskich lub zwolnieniem podatkowym w specjalnych strefach ekonomicznych w ramach jednego projektu inwestycyjnego. Zastrzeżenia budzi też propozycja, by grantów rządowych nie udzielać w aglomeracjach o niskiej stopie bezrobocia oraz zapis, że "wartość inwestycji będących podstawą tworzenia nowych miejsc pracy powinna być istotnie wyższa od przyznanego wsparcia".
Kuczyńska wskazała, że prezydenci apelują, by nie wprowadzać programu, "bo jego zapisy praktycznie uniemożliwiają wspieranie inwestycji w sektorze nowoczesnych usług w aglomeracjach miejskich". Ich zdaniem w mniejszych ośrodkach inwestycje te nie mają szans na powodzenie m.in. z powodu wymagań kadrowych. - "Program wspierania inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011 - 2020" przygotowało Ministerstwo Gospodarki, w ostatniej chwili mocno zmienił go resort finansów -poinformowała Kuczyńska.
Zgodnie z informacją na stronie resortu gospodarki "Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020" od 2011 r. zastąpi dotychczas stosowany "System wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej". Resort wyjaśnia, że celem programu jest wzrost innowacyjności oraz konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez wspieranie nowych inwestycji realizowanych przez polskie i zagraniczne firmy, spełniające kryteria określone Programem. Budżet programu zaplanowano w kwocie 727 mln zł. Szacuje się, że około 56 proc. z tej kwoty zostanie przekazane na wsparcie z tytułu kosztów tworzenia nowych miejsc pracy, a pozostała część na wsparcie z tytułu kosztów inwestycji.
zew, PAP