Konkurs został ogłoszony 5 marca 2010 r., w przypadającą wówczas 70. rocznicę podjęcia przez władze ZSRR decyzji o wymordowaniu polskich jeńców wojennych i więźniów politycznych. Jak podkreśla Kobylańska, jego celem było zainteresowanie młodzieży szkolnej i akademickiej tematem zbrodni katyńskiej, upowszechnienie wśród młodego pokolenia wiedzy o tych tragicznych wydarzeniach oraz zainspirowanie lokalnych inicjatyw zmierzających do upamiętnienia rocznicy zbrodni.
Konkurs ogłoszono w czterech kategoriach: plakat, plansza edukacyjna, strona internetowa i inicjatywa lokalna. Najwięcej - 201 prac - zgłoszono w kategorii plakatu. Prace konkursowe były wykonane w różnych technikach artystycznych. Komisja konkursowa sześć prac nagrodziła nagrodą główną, a sześć - wyróżniła.
Wśród nagrodzonych prac jest fotograficzny kolaż, na którym widać pociąg, zdjęcia zabitych żołnierzy, artykuły prasowe. Inne prace przedstawiają np. szkic skulonego nagiego człowieka ze związanymi na plecach rękami, katyński las na tle krwawej łuny na niebie, rysunek osieroconych dzieci z napisem: "Najbardziej ucierpieli ci, o których mówi się najmniej". Dyrektor katowickiego IPN Andrzej Drogoń w słowie wstępnym wyraził nadzieję, że kalendarz będzie przyczynkiem do refleksji. "Niech wzbudza nadzieję, że pamięć tragicznych dla narodu polskiego wydarzeń będzie pielęgnowana przez kolejne pokolenia" - napisał.
IPN zamierza rozdawać kalendarz środowiskom, z którymi współpracuje, jak szkoły czy zrzeszenia kombatantów. - Wielka narodowa tragedia jako temat kalendarza nie jest może łatwa w odbiorze, ale właściwie wszystkie tematy, którymi zajmuje się IPN, to sprawy trudne i smutne. Wydając kalendarz chcieliśmy przede wszystkim uhonorować uczestników konkursu, którzy bardzo licznie wzięli w nim udział - startowała młodzież z ponad 90 szkół - powiedziała Kobylańska.
Organizatorem konkursu był katowicki IPN przy współpracy Narodowego Centrum Kultury i Stowarzyszenia "Pokolenie".
pap, ps