Zdaniem posłanki PiS celem resortu zdrowia może być odciążenie w ten sposób szpitali publicznych i budżetu NFZ. Posłanka chce wiedzieć, w jaki sposób rząd zamierza wspierać finansować samorządy w budowie i modernizacji żłobków. - Jakie pieniądze będą na to przeznaczone, kiedy będą uruchamiane dotacje, jaki będzie okres ich rozliczania? - pytała.
Rzecznik resortu zdrowia Piotr Olechno podkreśla, że pobieranie od pacjentek dodatkowej opłaty za znieczulenie porodu jest niezgodne z obowiązującymi przepisami. - Zgodnie z naszym stanowiskiem, osoba sprawująca opiekę nad rodzącą powinna przedstawić jej pełną informację o niefarmakologicznych i farmakologicznych metodach łagodzenia bólów porodowych. W oparciu o przekazane informacje, osoba prowadząca poród oraz kobieta rodząca powinny wspólnie dokonać najwłaściwszej w danej sytuacji metody łagodzenia bólu porodowego. Decyzje w tej sprawie, w tym terapia przeciwbólowa prowadzona przez lekarza prowadzącego poród, mogą być modyfikowane odpowiednio do sytuacji zdrowotnej ciężarnej i jej potrzeb podczas trwania porodu - powiedział Olechno.
Ministerstwo powołało grupę roboczą, która ma opracować zasady postępowania medycznego w przypadku nietolerancji przez kobietę rodzącą bólu porodowego. W pracach uczestniczą przedstawiciele lekarzy specjalistów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, położnictwa i ginekologii, neonatologii oraz przedstawicielki pielęgniarek i położnych.PAP, arb