Jednocześnie jednak wielu badanych często odczuwało zdenerwowanie (42 proc.), zniechęcenie (30 proc.), miało poczucie lekceważenia przez władzę (27 proc.) oraz doświadczało uczucia bezradności (23 proc.). Co szósty respondent przyznaje, że w ciągu ubiegłego roku często czuł wściekłość lub był w depresji (po 17 proc.). Nieliczni badani (1 proc.) twierdzą, że często mieli myśli samobójcze.
Osoby dobrze oceniające swoje warunki materialne stosunkowo rzadko przyznawały, że doświadczały negatywnych emocji, z wyjątkiem zdenerwowania (30 proc.) i poczucia lekceważenia przez władzę (20 proc.). Większość najuboższych osób twierdzi, że często doświadczała zdenerwowania (66 proc.), zniechęcenia (56 proc.) oraz poczucia bezradności (51 proc.). Znacząca grupa ankietowanych osób źle oceniających swoją sytuację materialną często czuła się lekceważona przez władzę (46 proc.), wściekła (40 proc.) i nieszczęśliwa (38 proc.). Tylko wśród najuboższych znalazły się też osoby często myślące o samobójstwie (8 proc.).
Zbadano również nastroje w środowisku społecznym ankietowanych. Oceniając nastroje panujące w miejscu swojego zamieszkania oraz w miejscu pracy Polacy w większości (68 proc.) wybierali określenia negatywne. Dwie piąte (39 proc.) uważa, że w ich środowisku dominuje lęk i niepewność jutra. Co szósty respondent (16 proc.) określił nastrój panujący wśród większości sąsiadów i współpracowników jako apatię, co ósmy zaś (13 proc.) deklarował, że w jego otoczeniu panuje niezadowolenie i brak wiary w poprawę. Niemal jedna trzecia badanych (29 proc.) pozytywnie oceniła nastroje wśród ludzi, z którymi styka się na co dzień. Co piąty (22 proc.) uważa, że w jego otoczeniu odczuwa się pewne odprężenie i przekonanie, że żyje się trochę lepiej, a co czternasty (7 proc.) - że w jego środowisku społecznym dominuje zadowolenie i wiara w poprawę sytuacji.
PAP, arb