W obecnym sanktuarium, gdzie znajduje się płocki klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, 22 lutego 1931 r. św. Faustyna doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego, polecającego namalowanie obrazu z podpisem: "Jezu, ufam Tobie". - Poprzez dzisiejszą uroczystość ponownie przypominamy naszemu miastu, naszej Ojczyźnie i światu orędzie Bożego Miłosierdzia, przypominamy je wszystkim ludziom, którzy weszli w drugą dekadę trzeciego tysiąclecia. Przypominamy je zwłaszcza tym, którzy żyją z dala od Boga, pogrążeni w grzechach, oddani w niewolę szatana. W imię Chrystusa prosimy - pojednajcie się z Bogiem - powiedział bp Libera. Dodał, że do takiego pojednania wzywa pełne miłości spojrzenie z obrazu "Jezu, ufam Tobie".
- Ludzie na wschodzie i zachodzie, na północy i południu, mogą z tej ikony uczyć się Bożego Miłosierdzia. W miarę tego, jak udręczona wojnami, terroryzmem, klęskami żywiołowymi ludzkość XXI wieku będzie wnikać w tajemnicę tego miłosiernego spojrzenia, ideał pojednania oraz pokoju będzie się jawił jako możliwy do spełnienia - podkreślił bp Libera. Przypomniał jednocześnie, że wielkim orędownikiem kultu Bożego Miłosierdzia był papież Jan Paweł II.
Podczas nabożeństwa oficjalnie ogłoszono, że od 22 lutego 2011 r. w herbie biskupim Piotra Libery znajduje się wizerunek Jezusa Miłosiernego i zawołanie: "Jesu, in Te confido - Deus Caritas est" -"Jezu, ufam Tobie - Bóg jest Miłością". Obraz według objawienia św. Faustyny został namalowany w Wilnie przez Eugeniusza Kazimirowskiego w 1934 r. Artysta polegał na wskazówkach samej św. Faustyny.
pap, ps