Filmoteka Narodowa chce, by film ten promował polską prezydencję w dziesięciu miastach świata. Sprzeciwili się temu polscy filmowcy m.in. Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz, Krzysztof Zanussi, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski oraz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz. - Ten film jest bardzo marny artystycznie - ocenił Bromski. Bogdan Zdrojewski zdecydował jednak, że utrzyma decyzję o finansowaniu projektu Filmoteki Narodowej. Podkreślił, że pieniądze na jego realizację pochodzą z Unii Europejskiej w ramach resortowego programu "Polska prezydencja 2011 - Promesa". - Pola Negri i ten film jest jest jednym z wielu projektów, który pojawił się w naszej ofercie, ale jest elementem o tyle znaczącym, ponieważ pokazuje naszą otwartość, dokonania techniczne i zasoby filmowe - tłumaczył minister kultury. - Trzeba też pamiętać, że to jest pokazanie takiego jedynego, pełnego dokumentu związanego z polską aktorką Apolonią Chałupiec, która tym filmem właściwe rozpoczynała wielką karierę. I ważne jest też, że to my mamy ten film, że byliśmy w stanie dokonać jego rekonstrukcji - zaznaczył.
Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski wciąż uważa, że wydawanie 2,5 mln zł na promocję Polski za pomocą niemego filmu węgierskiego reżysera, który przed wojną wyprodukowali Niemcy to "pieniądze wyrzucone w błoto". Projekt Filmoteki wygrał z o wiele sensowniejszym - jego zdaniem - projektem przygotowanym przez studio filmowe Kadr. Studio to zamierzało pokazać widzom w dziesięciu wybranych stolicach 14 zrekonstruowanych cyfrowo arcydzieł polskiej kinematografii, m.in.: "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy, "Pociąg" Jerzego Kawalerowicza, "Salto" Tadeusza Konwickiego, "Eroicę" Andrzeja Munka, "Sanatorium pod klepsydrą" Wojciecha Hasa.
Filmoteka Narodowa posiada prawdopodobnie jedyną zachowaną kopię filmu "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" zrealizowanego w 1918 r. Film ten przez dziesiątki lat był uznawany za zaginiony. Obecnie jedyna zachowana kopia jest poddawana rekonstrukcji cyfrowej.PAP, arb